Trzeba zapewnić transparentność - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Trzeba zapewnić transparentność

W pierwszej połowie bieżącego roku Rada Miejska w Tarnowie otrzyma do zatwierdzenia projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego terenu dawnego Owintaru oraz terenów do niego przyległych. Jest to przedsięwzięcie dużej wagi zarówno dla miasta, jak i dla Skarbu Państwa, dlatego – chcąc zachować pełną transparentność i przejrzystość całego procesu – prezydent Tarnowa Roman Ciepiela wystąpił do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o ochronę antykorupcyjną nad przebiegiem uchwalania MPZP.

Prace nad ww. projektem trwają wielu miesięcy. Mieszkańcy mogli się nim zapoznać od 28 listopada do 19 grudnia ub.r. W tym czasie był bowiem wystawiony w siedzibie Urzędu Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 3. Uwagi do planu przyjmowane były do 9 stycznia br. Temat Owintaru jest jednak wciąż żywy i stale obecny w dyskusji publicznej.

– Prace związane z MPZP dla Owintaru wkraczają już w fazę finalną. Mamy przygotowany projekt, z którym zapoznali się mieszkańcy Tarnowa, powstają koncepcje wizualizacyjne. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach będziemy gotowi przedstawić go Radzie Miejskiej do ewentualnego uchwalenia – mówi Roman Ciepiela. W związku z faktem, iż jest to ogromne przedsięwzięcie o niebagatelnym biznesowym znaczeniu dla naszego miasta wystąpiłem do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o ochronę antykorupcyjną nad procesem uchwalania tego projektu – dodaje.

Skąd taka decyzja? Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego są objęte nie tylko tereny prywatne, ale również tereny będące w posiadaniu spółek Skarbu Państwa. – Jest to dla nas sprawa najwyższej wagi. Chcemy mieć pewność, że cały proces odbywa się zgodnie z literą prawa, w sposób całkowicie transparentny oraz przejrzysty dla tarnowian. Metoda „parasola ochronnego” jest często stosowana przy dużych inwestycjach. Postanowiliśmy skorzystać z takiej osłony – wyjaśnia Roman Ciepiela.

Aktualnie trwa analiza wniosków, które wpłynęły po wyłożeniu projektu. Jeżeli zostaną przyjęte, zostanie on ponownie publicznie wystawiony do wglądu.

(lb)