Nagrody i awanse w 26-lecie Straży Miejskiej - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Nagrody i awanse w 26-lecie Straży Miejskiej

Tarnowska Straż Miejska świętowała dziś 26 lat swojego istnienia. W czasie uroczystej odprawy w siedzibie BWA prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, wręczył pracownikom i funkcjonariuszom Straży Miejskiej nagrody i listy gratulacyjne, a komendant Straży Miejskiej, Krzysztof Tomasik – nominacje na wyższe stopnie. Nie zabrakło również życzeń i podziękowań. - Bardzo serdecznie dziękuję za ciężką, mozolną, codzienną pracę. Jesteście na pierwszym, czasem bardzo niewdzięcznym froncie – podkreślał prezydent miasta.

W tarnowskiej Straży Miejskiej zatrudnione są 63 osoby, w tym 58 funkcjonariuszy. 26 lat temu było ich 12. W 2006 roku strażnicy przyjęli sześć tysięcy interwencji, w 2016 – 15 tysięcy. Komendant Straży Miejskiej w Tarnowie, Krzysztof Tomasik, przedstawiając te statystyki podkreślał, że często w ocenie mieszkańców strażnicy są pierwszymi, na których można liczyć. - Wciąż poprawiamy jakość naszego działania. Nie udałoby się tego zrealizować bez moich ludzi, którzy są profesjonalistami - mówił komendant.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele służb mundurowych i instytucji, stale współpracujących z tarnowską Strażą Miejską: Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Miasta Tarnowa, Targowisk Miejskich i Rady Miejskiej w Tarnowie. Radna Anna Krakowska, dziękując strażnikom podkreślała, że zabiera głos jako mieszkanka Tarnowa, a nie jako radna. – Przemawiam jako mieszkanka ulicy Skowronków, pewno jednej z trudniejszych. Nie zdarzyło się, żeby ci, którzy prosili o interwencję, spotkali się z niechęcią czy niezrozumieniem. To gwarancja bezpieczeństwa, ładu w przestrzeni publicznej i przestrzegania wartości duchowych.

Listy gratulacyjne dla Straży Miejskiej nadesłały również posłanki ziemi tarnowskiej – Urszula Augustyn i Anna Czech. Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 19 przygotowały na tę okazję występ i rysunkowe upominki dla strażników.

Tarnowska Straż Miejska jest drugą pod względem wielkości w województwie małopolskim. W 2016 roku strażnicy ujawnili 11 tysięcy wykroczeń, zakończonych grzywnami, mandatami oraz wnioskami do sądów o ukaranie. Strażnicy przeprowadzili również 540 wspólnych patroli z policją, najwięcej w Małopolsce proporcjonalnie do liczby zatrudnionych strażników (dla porównania, w Krakowie, w którym w straży miejskiej pracuje 477 osób takich wspólnych służb z policją było 1538).

Z komendantem Krzysztofem Tomasikiem rozmawiała Daniela Motak

Podczas uroczystości widzieliśmy film, dokumentujący 26 – cio lecie Straży Miejskiej w Tarnowie. Jaka najważniejsza zmiana zaszła w ciągu tych lat?

Przez lata w przestrzeni publicznej nagromadziło się dużo negatywnych informacji na temat straży miejskiej, nie tylko tarnowskiej, ale całej formacji. Dziś to się zmienia, dzięki temu, że Straż Miejska w Tarnowie realizuje innowacyjne pomysły i wymyślone przez nas rozwiązania. Mam wrażenie, że ostatnie lata ciężkiej pracy naszych strażników sprawiły, że mówi się o nas dobrze.

Takie właśnie sygnały odbieracie od mieszkańców?

Nie otrzymujemy sygnałów negatywnych. Płyną do nas głównie pozytywne oceny i prośby o jeszcze więcej pracy, a to jest w moim odczuciu dowód na to, że to, co robimy, udaje się i sprawdza.

Z jakiej proponowanej przez was formy kontaktu – bo jest ich kilka, a wśród nich wideokonferencje i bramka internetowa do zgłaszania interwencji – mieszkańcy korzystają najchętniej?

Z metody klasycznej, czyli z telefonu. Około 80 procent wszystkich interwencji, które do nas trafiają, pochodzą z kontaktu telefonicznego, a pozostałe 20 procent to kontakt osobisty, wideokonferencje i bramka do zgłaszania interwencji.

O co najczęściej proszą zgłaszający interwencję?

O podjęcie interwencji wobec nieprawidłowo parkujących. W tej sprawie jest sporo do zrobienia, ale trzeba też pamiętać, że na terenie miasta miejsc parkingowych jest mało, stąd tak duża liczba wykroczeń. Strażnicy częściej pouczają niż karzą tych, którzy nieprawidłowo parkują. Naszą innowacją są żółte i czerwone kartki, wręczane po to, by nieprawidłowo parkującego kierowcę za pierwszym razem ostrzegać, a za drugim, przy wręczaniu czerwonej kartki przypominać, że został już pouczony. Interwencje trafiają do bazy danych, a co jakiś czas resetujemy żółte kartki po to, żeby dać mieszkańcom drugą szansę.

Jak pan widzi kolejne lata Straży Miejskiej?

Nowe, niestandardowe działania, kilka nowych inicjatyw, nowa siedziba w której znajdzie się multifunkcjonalne centrum zarządzania bezpieczeństwem w mieście. Również profilaktyka i jak największa efektywność przy prowadzeniu interwencji.

A co w 26. urodziny Straży Miejskiej chciałby pan przekazać mieszkańcom?

Życzyłbym wszystkim mieszkańcom Tarnowa, aby mieli dla nas czasem więcej cierpliwości i zrozumienia. Zdarza się, że zgłaszający proszą o szybką interwencję, a czasem to może potrwać, bo mamy dużo zgłoszeń. Życzyłbym mieszkańcom dobrej, partnerskiej współpracy z nami. I chciałbym, żeby strażnik miejski i mieszkaniec miasta Tarnowa byli przyjaciółmi.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI

Lista nagrodzonych i awansowanych:

Nagrody finansowe prezydenta miasta:

st. inspektor Robert Dygdoń

st. inspektor Paweł Dziura

st. inspektor Piotr Zawiślak

st. inspektor Ireneusz Zięba

st. inspektor Bogdan Chmura

st. inspektor Tomasz Kosman

st. inspektor Janusz Ptak

st. inspektor Jacek Szczęch

st. inspektor Lucjan Truchan