Kwietniowe Cinemarzenie - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Kwietniowe Cinemarzenie

Dokument wojenny oraz dramat historyczny – między innymi takie filmy zaplanowano w ramach cyklu Cinemarzenie w kwietniu. Seanse rozpoczynają się tradycyjnie o godz. 18.

plakat filmowy

Pierwszy film zostanie wyświetlony 7 kwietnia. „20 dni w Mariupolu” to dokument, którego nie da się zapomnieć. Jest to relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jednego dziennikarza. Mstyslav Chernov z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola. To nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia i jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło.

Tydzień później, 14 kwietnia zaplanowano seans obrazu „Bękart”. Jest rok 1755, kapitan Ludvig (w tej roli Mads Mikkelsen) opuszcza przytułek dla weteranów wojennych i udaje się do króla. Śmie prosić o pozwolenie na kolonizację jutlandzkich wrzosowisk, a w przypadku powodzenia - nadania mu tytułu szlacheckiego, przekazania posiadłości oraz służby. Wzburzeni jego arogancją duńscy nadworni zakładają z góry porażkę, więc przystają na jego propozycję. Ludvig codziennie, mozolnie sprawdza centymetr po centymetrze glebę, szukając także chętnych do budowy kolonii, ale każdy z miejscowych wie, że ziemia jest nieurodzajna. Kiedy odbiera tajemnicze worki z Niemiec, potrzebuje pracowników, więc zmuszony jest zatrudnić parę uciekinierów. Mijają miesiące, powstaje dom i stodoła, a o jego planach dowiaduje się de Schinkel, bezlitosny władca ziemski planujący wykupić całość wrzosowisk.

Ostatni film w ramach kwietniowego cyklu Cinemarzenie to „Pamięć”. Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie: córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości. Film będzie można zobaczyć 28 kwietnia.

(ww)