TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

7 marca 1330 roku król Władysław Łokietek nadał wojewodzie krakowskiemu Spycymirowi przywilej zezwalający lokować miasto Tarnów na prawie niemieckim. W 2010 roku przypada 680 rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji Urząd Miasta przygotował bogaty program imprez i wydarzeń kulturalnych.

Trwa program porządkowania miejskich przestrzeni. Po wielu latach starań, udało się wyburzyć szpecący budynek, który (od niemal trzydziestu lat), zasłaniał zabytkowy fragment tarnowskiej „Bimy”. Stało się to w ramach realizowanego w Tarnowie programu rewitalizacji. „Bima” będzie ważnym miejscem spotkań w trakcie XIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, który w Tarnowie odbędzie się już 17 stycznia.

Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała przeznaczył kwotę 6 tysięcy złotych na zakup podstawowych artykułów żywnościowych dla „Kuchni Ubogich Św. Szymona” działającej przy Klasztorze OO. Bernardynów w Tarnowie. Kupiono m.in. 300 kg makaronów, 600 kg ryżu, 150 kg soli kuchennej, 400 kg cukru, 500 kg mąki, 250 kg margaryny i 403 szt. oleju, ogółem 2.576 kg żywności.

Rada Miasta Tarnowa przyjęła uchwałę zwiększającą środki finansowe przeznaczone na dodatki motywacyjne dla tarnowskich nauczycieli. Będą one stanowić nie mniej niż 4,5% planowanej kwoty na wynagrodzenia zasadnicze, pomniejszonej o wynagrodzenia nauczycieli przebywających na urlopach dla poratowania zdrowia. To o 0,5% więcej w stosunku do roku 2009.

Uchwałą Rady Miasta Tarnowa zaktualizowano cennik opłat związanych z gospodarką odpadami na wysypisku miejskim. Nowe regulacje mają na celu dostosowanie cen usług do sytuacji rynkowej, a wytyczne w tym zakresie pochodzą od władz wojewódzkich. Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2010 roku.

 

Szczegółowe zestawienie usług i opłat zamieszczamy w załączniku:

Prezydent Miasta Tarnowa ogłasza I edycję konkursu pod nazwą „Kanon Architektury”. Celem konkursu jest propagowanie estetycznego wyglądu budynków położonych na terenie Miasta Tarnowa oraz kształtowanie postawy współodpowiedzialności mieszkańców za estetykę i wizerunek Miasta Tarnowa. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: „najładniejsza elewacja lub iluminacja” oraz „najładniejsza reklama”.

Pomimo tegorocznych oszczędności i braku koncertów, tarnowianie będą mieli okazję nowy rok przywitać z dobrą zabawą.

Od przyszłego roku po raz pierwszy w historii miasta wchodzą w życie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców dokonujących nowych inwestycji oraz tworzących nowe miejsca pracy.

Od 1 stycznia tarnowianie, podobnie jak mieszkańcy innych miast Polski, nie będą musieli płacić za wydanie dowodu osobistego. To duże ułatwienie dla osób, które z wielu powodów zmuszone są starać się o nowy dokument.

Święta Bożego Narodzenia są bez wątpienia najpiękniejszym i najbardziej wyczekiwanym okresem w roku. To, jak się przyjęło, czas radości, magii i piękna. Okres gdy łatwiej zapomnieć o problemach codzienności, gdy konflikty spychane są na dalszy plan, a najważniejsza jest możliwość otoczenia się najbliższymi osobami, przy których nawet najzimniejsze i najciemniejsze dni mają niesamowity urok.

Znaczniki

Archiwalne