Srebrny duet wspinaczy AZS PWSZ Tarnów - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Srebrny duet wspinaczy AZS PWSZ Tarnów

Z dwoma srebrnymi medalami powrócili studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie z rozgrywanych w Katowicach i Sosnowcu Akademickich Mistrzostw Polski w wspinaczce sportowej. W konkurencji na czas wywalczyli je Barbara Szumlańska i Marcin Dzieński.

Akademickie Mistrzostwa Polski zgromadziły na starcie 130 kobiet i 190 mężczyzn, którzy o medale walczyli w trzech konkurencjach. W rywalizacji w boulderingu i w konkurencji na trudność, podopieczni trenera Marcina Bibro nie odegrali większej roli. Zupełnie inaczej było ostatniego dnia, gdy rozgrywana była konkurencja na czas.

W rywalizacji kobiet Barbara Szumlańska awansowała do finałowej ósemki z trzecim czasem eliminacji. Ponieważ zaś jej pierwsza rywalka w fazie finałowej, Katarzyna Ekwińska z UMK Toruń (mistrzyni w boulderingu i w konkurencji na trudność) nie stawiła się na starcie, tarnowianka bez walki awansowała do półfinału. Tam pokonała, reprezentującą barwy AGH Kraków, wychowankę tarnowskiego Pałacu Młodzieży, Izabelę Janis, w finale uległa natomiast – mimo lepszego czasu na pierwszej drodze – Patrycji Chudziak z UMCS Lublin. Druga z studentek PWSZ Tarnów, Ewelina Nytko sklasyfikowana została na jedenastej pozycji. W punktacji drużynowej tarnowianki zajęły czternastą lokatę.

- Przegrałam walkę o złoto, ale bardzo się cieszę z tytułu wicemistrzowskiego. W zeszłym roku zdobyłam brąz, w tym srebro. Zaprocentowały doświadczenia z lat ubiegłych. Akademickie Mistrzostwa Polski to specyficzne zawody – wymagają koncentracji na najwyższym poziomie i to od samych eliminacji. Każdy z biegów jest ważny i nie zostawia miejsca na margines błędu – mówiła po mistrzostwach Barbara Szumlańska.

Wśród mężczyzn do zmagań w fazie pucharowej przystąpiła szesnastka najszybszych zawodników, w tym dwójka reprezentantów AZS PWSZ Tarnów: trzeci w eliminacjach Marcin Dzieński oraz Filip Pociecha, który po biegach eliminacyjnych sklasyfikowany został na piętnastej pozycji. Ten drugi zakończył niestety rywalizację w pierwszej rundzie, przegrywając z drugim po eliminacjach, Hubertem Przytułą z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki dobremu czasowi uzyskanemu w tym pojedynku zakończył jednak mistrzostwa na jedenastej pozycji.

Marcin Dzieński na inaugurację pucharowej rywalizacji pokonał natomiast akademickiego wicemistrza Polski w konkurencji na trudność, Michała Kulpińskiego z SGH Warszawa. W kolejnym pojedynku zwyciężył Jacka Kaczanowskiego (tarnowianin reprezentujący barwy AGH Kraków), a w półfinale okazał się szybszy od Konrada Janka z Politechniki Lubelskiej. W finale tarnowianin nie sprostał natomiast Mikołajowi Wróblewskiemu (kolejny wychowanek Pałacu Młodzieży Tarnów), przegrywając z studentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie o niespełna trzy dziesiąte sekundy. W klasyfikacji zespołowej wspinacze PWSZ sklasyfikowani zostali na szesnastej pozycji

– Wróciliśmy z mistrzostw z dwoma medalami i to jest fantastyczny wynik. Troje naszych reprezentantów awansowało do finałów na czas, co przełożyło się na dwie szanse walki o złoto i ostatecznie dwa tytuły wicemistrzowskie. Wielokrotnie mówiłem, że trudniej jest zdobyć tytuł akademickiego mistrza Polski niż mistrza Polski seniorów i kolejny raz ta zasada się potwierdziła. Ale nikt z nas nie wybrzydza. Dwóch medali w klasyfikacji generalnej nie przywozi się często. Gratuluję Basi i Marcinowi, ale również pozostałej części ekipy, która ciężko pracowała na punkty w klasyfikacji końcowej. Ostatecznie oprócz medali możemy pochwalić się wywalczeniem aż 110 punktów do klasyfikacji końcowej AMP – podsumował występ tarnowskich zawodników prezes AZS PWSZ Tarnów i kierownik sekcji wspinaczki sportowej, Wojciech Nowak.