Porażka na koniec rundy zasadniczej - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Porażka na koniec rundy zasadniczej

W ostatnim spotkaniu zasadniczej rundy Nice 1.Ligi Żużlowej, Unia Tarnów przegrała na wyjeździe 42-48 z Lokomotivem Daugavpils. Tarnowianie wystąpili w tym meczu bez Petera Ljunga, który w ostatnim czasie zanotował kilka upadków i zdecydował się na kilkudniową przerwę w startach. Ostatecznie „Jaskółki” sklasyfikowane zostały na czwartej pozycji i w pierwszej rundzie play-offów zmierzą się ze zwycięzcą fazy zasadniczej, ROW-em Rybnik.

Pierwsze trzy biegi zakończyły się remisowo. W rozgrywanym „na raty” (na pierwszym łuku upadł Ernest Koza) wyścigu inauguracyjnym, triumfował Timo Lahti przed Ernestem Kozą, Wiktorem Kułakowem i Jewgienijem Kostygowem. Rywalizacja młodzieżowców zakończyła się sukcesem Mateusza Cierniaka, który przez cztery okrążenia odpierał ataki Olega Michaiłowa. Jeden punkt wywalczył w tej gonitwie Davis Kurmis, a ostatni na metę przyjechał Przemysław Konieczny. W trzecim biegu lepiej spod taśmy ruszyli Kjastas Puodżuks i Wadim Tarasienko, tego drugiego szybko wyprzedzili jednak zarówno Artur Mroczka, jak i Daniel Kaczmarek. Po pierwszej serii ekipa z Łotwy prowadziła 13-11. W czwartym wyścigu, po pierwsze tego dnia zwycięstwo sięgnął bowiem Andrzej Lebiediew, pokonując Artura Czaję, Davisa Kurmisa oraz Przemysława Koniecznego.

Straty te żużlowcy „Jaskółek” odrobili bardzo szybko, gdyż w piątym biegu najszybszy okazał się Wiktor Kułakow, w pokonanym polu zostawiając Kjastasa Puodżuksa i Ernesta Kozę (Wadim Tarasienko na trzecim okrążeniu zaliczył defekt jadąc na trzeciej pozycji). Kolejne wyścigi przebiegały jednak pod dyktando gospodarzy. W biegu szóstym, drugie ostrzeżenie za utrudnienie startu otrzymał Artur Mroczka i gonitwa rozegrana została w trzyosobowym składzie. Jadący w rezerwie – za Daniela Kaczmarka – Przemysław Konieczny nie sprostał duetowi Lokomotivu: Andrzej Lebiediew – Oleg Michaiłow i wyścig zakończył się podwójną wygraną ekipy z Łotwy. Po drugiej serii startów przewaga miejscowych wzrosła do sześciu „oczek” (24-18). Na jej zakończenie zwyciężył bowiem Timo Lahti przed Arturem Czają oraz Jewgienijem Kostygowem, który na dystansie wyprzedził Mateusza Cierniaka.

Niecodzienny przebieg miał wyścig ósmy. Na pierwszym łuku upadli obaj zawodnicy Unii oraz Davis Kurmis, a z biegu wykluczony został Ernest Koza. W powtórce na przedostatnim wirażu upadł natomiast Mateusz Cierniak, dobiegł jednak do mety ratując jeden punkt dla „Jaskółek”. W gonitwie numer dziewięć najszybciej wystartował Daniel Kaczmarek, ale na drugim okrążeniu wyprzedził go Timo Lahti. Trzeci osiągnął metę Jewgienij Kostygow, bez punktów rywalizację w tym biegu zakończył Artur Mroczka. Zwycięska seria gospodarzy zakończyła się w biegu dziesiątym, w którym Artur Czaja pokonał Kjastasa Puodżuksa, Wadima Tarasienko oraz Przemysława Koniecznego. Przed trzecią tego dnia przerwą na równanie toru, Lokomotiv wygrywał więc 36-24.

Czwarta seria rozpoczęła się od dwóch remisów. W wyścigu jedenastym najszybszy okazał się Ernest Koza wyprzedzając Andrzeja Lebiediewa, Jewgienija Kostygowa oraz Artura Mroczkę. Chwilę później triumfował natomiast Wiktor Kułakow, za którego plecami linię mety mijali Kjastas Puodżuks, Oleg Michaiłow i Przemysław Konieczny. W biegu trzynastym tarnowianie nieznacznie zmniejszyli straty (zwyciężył w nim Artur Czaja przed Timo Lahtim, Danielem Kaczmarkiem oraz Wadimem Tarasienko) i przed wyścigami nominowanymi przegrywali 34-44.

Rywalizacja w biegu czternastym zakończyła się podwójnym sukcesem Unii – trzy punkty zdobył Daniel Kaczmarek, drugie miejsce wywalczył Artur Mroczka, a za plecami zawodników „Jaskółek” przyjechali Kjastas Puodżuks oraz Jewgienij Kostygow. Na zakończenie triumfował Wiktor Kułakow – była to szósta z rzędu indywidualna wygrana żużlowca Unii – pokonując Olega Michaiłowa, Davisa Kurmisa oraz Przemysława Koniecznego.

Lokomotiv Daugavpils – Unia Tarnów 48-42

Lokomotiv: Timo Lahti 11 (3,3,3,2,-), Jewgienij Kostygow 3+1 (0,1,1,1*,0), Kjastas Puodżuks 10 (3,2,2,2,1), Wadim Tarasienko 1+1 (0,d,1*0), Andrzej Lebiediew 11 (3,3,3,2), Oleg Michaiłow 7+2 (2,2*,1*,2), Davis Kurmis 5+3 (1*,1,2*,1*).

Unia: Wiktor Kułakow 10+1 (1*,3,-,3,3), Ernest Koza 6 (2,1,w,3), Artur Mroczka 4+1 (2,w,0,0,2*), Daniel Kaczmarek 7+1 (1*,-,2,1,3), Artur Czaja 10 (2,2,3,3,-), Mateusz Cierniak 4 (3,0,1,-), Przemysław Konieczny 1 (0,0,1,0,0,0).

Jak już wspomnieliśmy, w półfinałach play-offów Unia zmierzy się z ROW-em Rybnik (drugą parę tworzą Car Gwarant Start Gniezno oraz Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski). Pierwszy mecz rozegrany zostanie w sobotę 17 sierpnia w na Stadionie Miejskim w Tarnowie-Mościcach, rewanż odbędzie się w niedzielę 25 sierpnia na torze w Rybniku.