Zapowiedzi weekendowe - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Zapowiedzi weekendowe

Nadchodzący weekend zapowiada wiele emocji. Zadowoleni będą zwłaszcza entuzjaści teatru i miłośnicy poezji. Nie zabraknie też sportowych akcentów i wspomnień z czasów PRL.

Piątek

Już dziś prapremierą sztuki autorstwa Martina McDonagha „Porachunki z katem” w reżyserii dyrektora artystycznego tarnowskiej sceny Marcina Hycnara rozpocznie się XXI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia. Spektakl będzie grany o godzinie 17:00 i 20:30.

Sobota

O godz. 10.30 w hali Miejskiego Domu Sportu w Tarnowie-Mościcach rozpocznie się IX Memoriał Michała Smętka w koszykówce, w którym rywalizować będą zespoły chłopców urodzonych w roku 2003 i młodszych. Mecze z udziałem MUKS 1811 Tarnów zaplanowane są na godz. 12.30 oraz 18.30.

O godz. 11 sparing z występującą w Lidze Siatkówki Kobiet ekipą KSZO Ostrowiec Świętokrzyski rozegrają pierwszoligowe siatkarki Grupy Azoty PWSZ Tarnów. Spotkanie to odbędzie się w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Koncerty, gry i zabawy dla dzieci, loteria fantowa to niektóre spośród atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy festynu rodzinnego Festum Cathedrale na terenie ogrodów oo. Bernardynów. Zabawa rozpocznie się o godz. 14:00.

O godz. 15 na stadionie przy ul. Bandrowskiego zabrzmi pierwszy gwizdek w meczu pierwszej ligi piłki nożnej kobiet, w którym Tarnovia Tarnów zmierzy się z ULKS Bogdańczowice. Jest to zaległy pojedynek pierwszej kolejki, który pierwotnie rozegrany miał być w sobotę 26 sierpnia.

Godzinę później, w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie rozpocznie się spotkanie pierwszej ligi piłki ręcznej mężczyzn. Rywalem SPR PWSZ Tarnów będzie w nim KSSPR Końskie.

Również o godz. 16, tyle że na boisku przy ul. Warsztatowej zainaugurowany zostanie pojedynek o mistrzostwo piłkarskiej klasy okręgowej, w którym Metal Tarnów podejmował będzie Dąbrovię Dąbrowa Tarnowska.

Ostatnim akordem sportowej soboty w Tarnowie będzie mecz o mistrzostwo czwartej ligi piłki nożnej kobiet, w którym druga drużyna Tarnovii Tarnów zagra na boisku przy ul. Bandrowskiego z Dębem Zabierzów Bocheński. Początek o godz. 17.30.

Jako pierwszy ze spektakli specjalnych zobaczymy propozycję warszawskiego teatru Capitol „Zdobyć, utrzymać, porzucić”. Jest to muzyczno – kabaretowa opowieść o relacjach damsko – męskich z dowcipnymi dialogami w gwiazdorskiej obsadzie. Podobnie jak w przypadku wszystkich przedstawień konkursowych aktorzy wystąpią dla tarnowskiej publiczności w dwóch odsłonach o godz. 17:00 i 20:00.

Niedziela

Z okazji 78. rocznicy agresji Sowietów na Polskę, odbędą się obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 zapaleniem zniczy i modlitwą na Starym Cmentarzu przy symbolicznym Grobie Sybiraka. Na godz. 10.30 w Bazylice Katedralnej zaplanowano mszę świętą w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Następnie uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie o 12:00 odbędzie się oficjalna część uroczystości.

Jurorzy tegorocznego Festiwalu Komedii Talia - Maria Pakulnis, Wojciech Malajkat i Leszek Mądzik  będą czytać poezję Stanisława Barańczaka. Wrześniowy Salon Poezji rozpocznie się o godzinie 11 na małej scenie tarnowskiego teatru. Poetycką ucztę muzycznie wzbogaci Wojtek Klich.

W hali Miejskiego Domu Sportu w Tarnowie-Mościcach drugi dzień rywalizacji w IX Memoriale Michała Smętka. Rozpocznie się ona o godz. 9, natomiast spotkania z udziałem gospodarzy, MUKS 1811 Tarnów odbędą się o godz. 10.45 i 16.

Na godz. 14.30 wyznaczono początek rewanżowego meczu finałowego Nice 1. Ligi Żużlowej. Na Stadionie Miejskim w Tarnowie-Mościcach, rywalem Grupy Azoty Unii Tarnów będzie w nim Zdunek Wybrzeże Gdańsk.

Dwie godziny później na stadionie przy ul. Piłsudskiego rozpocznie się pojedynek o mistrzostwo piłkarskiej klasy „B” pomiędzy Błękitnymi Tarnów a zespołem Wierzchosławice-Ostrów.

Tegoroczna, trzynasta edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku zapowiadana jest jako sentymentalna podróż do czasów PRL i odbywa się pod hasłem „Smak Kontrolowany”. Organizatorzy zapowiadają pokazy kulinarne, zabawy, konkursy z nagrodami oraz kino plenerowe z filmami z lat 80-tych. Kulinarny powrót to przeszłości rozpocznie się o 12:00 na tarnowskim Rynku.

Kolejną propozycją w ramach tegorocznej Talii to czarna komedia jednego z najznakomitszych współczesnych dramatopisarzy francuskich Gérald Sibleyras. Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu będzie grany o godz. 17:00 i 20:00.

fot. Fragment spektaklu "Porachunki z katem" - Paweł Topolski

(ah,sm)