Zadbać o bezpieczeństwo samorządowych danych - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Zadbać o bezpieczeństwo samorządowych danych

Prezydent Roman Ciepiela zaprosił na 2 kwietnia wójtów wszystkich gmin i starostów powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego i brzeskiego na spotkanie inaugurujące prace nad projektem pod nazwą Samorządowe Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego. To kontynuacja i rozwinięcie zakończonego już międzygminnego przedsięwzięcia pod hasłem Centrum Usług Wspólnych, rozbudowanego o nowe elementy.

Ostatnie lata to czas szczególnych wyzwań dla samorządów, gdy chodzi o zarządzanie danymi, w tym w szczególności ich bezpieczeństwo. Prezydent Roman Ciepiela proponuj więc stworzenie projektu, który kompleksowo obejmie te zagadnienia, widząc finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Każdy z samorządów byłby bezpośrednim beneficjentem projektu, co pozwoli rozbudować własne systemy informatyczne, zarówno sprzętowo jak i programowo. Poprawi to zarządzanie danymi i ich bezpieczeństwo, usprawni m.in. komunikację z mieszkańcami, rozbuduje e-usługi.

Urząd Miasta Tarnowa dysponuje już koncepcją całości przedsięwzięcia, działką oraz koncepcją architektoniczną i projektem funkcjonalno - użytkowym obiektu, w którym miałoby działać Samorządowe Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego w jego głównej części. Zasadnicze elementy systemu informatycznego funkcjonowałyby w każdej gminie i każdym powiecie.