Weekend pod znakiem spotkań ludzi gór - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Weekend pod znakiem spotkań ludzi gór

Pierwszy weekend lutego przebiegnie pod znakiem dziewiątej edycji festiwalu „Górnolotni 2018. Spotkania ludzi gór w Tarnowie”. Miłośników sztuki zapraszamy na wernisaż wystawy Martyny Czech oraz na kolejny pokaz filmowy z cyklu Cinemarzenie. Kibice sportowi będą natomiast mieli okazję pasjonować się ligowymi występami koszykarek i piłkarzy ręcznych oraz rozgrywkami zespołów młodzieżowych.

Piątek

O godz. 18 w Biurze Wystaw Artystycznych rozpocznie się wernisaż wystawy „Jad 2”, urodzonej w Tarnowie absolwentki Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Martyny Czech.

Jeszcze dzisiaj zapraszamy także do Centrum Sztuki Mościce na pierwszy dzień festiwalu „Górnolotni 2018. Spotkania ludzi gór w Tarnowie”. Festiwal otworzy dokument Bogusława Hynka „Pireneje. Przekraczając własne granice”, opowiadający o podróży Wysokogórskim Szlakiem Pirenejów. Jego projekcja połączona z spotkaniem z autorem rozpocznie się o godz. 18.30. Na godz. 20 zaplanowana jest prelekcja Mateusza Waligóry „Komu w drogę temu TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu”, poświęcona najpiękniejszym trasom trekkingowym świata. O godz. 21.30 rozpocznie się natomiast projekcja filmu „Dirtbag – The Legend of Fred Backey”.

Od godz. 20, po wystawie „W poczekalni” (galeria Dworca PKP) oprowadzać będą jej autorzy Bogusław Bachorczyk i Zbigniew Sałaj oraz kuratorka wystawy Agnieszka Jankowska-Marzec.

Sobota

Drugi dzień festiwalu „Górnolotni 2018. Spotkania ludzi gór w Tarnowie” rozpocznie się w Centrum Sztuki Mościce o godz. 14 wykładem Arkadiusza Ostręgi „Ćwicz ciało, rośnij w siłę i wznoś się wyżej”. Na godz. 15.30 zaplanowano projekcję filmu „Mama”, którego bohaterką jest jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania, Kinga Ociepka-Grzegulska. Godzinę później, Bogumił Słama opowie o wyprawie na leżący w Himalajach Kaszmiru szczyt Arjuna (6211 m n.p.m.). O godz. 18 rozpocznie się prelekcja Moniki Witkowskiej, która mówić będzie o zdobywaniu „Korony Ziemi”. Ostatnim punktem drugiego dnia tarnowskiego festiwalu będzie film „The Last Honey Hunter”, opowiadający o łowcach miodu w dolinie rzeki Hongou w Nepalu. Rozpocznie się on o godz. 20.30.

Ligowy mecz przed własną publicznością rozegrają drugoligowe koszykarki MKS Pałac Młodzieży Tarnów. W kończącym sezon spotkaniu zagrają one o godz. 15 w hali przy ul. Gumniskiej z RKK AZS Racibórz, a stawką tego pojedynku będzie dziewiąte miejsce w końcowej klasyfikacji.

Na inaugurację rewanżowej rundy spotkań o mistrzostwo grupy „B” pierwszej ligi piłki ręcznej mężczyzn, „siódemka” SPR PWSZ Tarnów zmierzy się z Politechniką Anilaną Łódź. Rozpoczynające się o godz. 16 spotkanie rozegrane zostanie w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Niedziela

Kibice młodzieżowego szczypiorniaka z pewnością odwiedzą w niedzielne przedpołudnie halę Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 na Osiedlu Legionów. O godz. 10 rozegrany zostanie w niej pojedynek małopolskiej ligi juniorek młodszych, w którym MKS Pałac Młodzieży MPEC Tarnów zagra z SPR Olkusz. Po zakończeniu tego spotkania, o godz. 11.45 rozpocznie się natomiast mecz małopolskiej ligi juniorów młodszych pomiędzy MKS Pałac Młodzieży MPEC Tarnów a MOSiR Bochnia.

Na inaugurację trzeciego i ostatniego dnia, odbywającego się w Centrum Sztuki Mościce, festiwalu „Górnolotni 2018. Spotkania ludzi gór w Tarnowie”, Piotr Hercog opowie (godz. 15) o swoim projekcie Hercog Mountain Challenge, zakładającym starty w biegach górskich ultra w różnych zakątkach świata. O godz. 16.30 rozpocznie się multimedialna prezentacja Wojciecha Szatkowskiego o narciarstwie wysokogórskim w Bieszczadach i w Tatrach, a od godz. 18 posłuchać będzie można rozmowy Jagody Mytych z Anną Kamińską, autorką książki „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz. O godz. 19 Andrzej Brągiel opowie o swoim projekcie „Hic sunt leones”, zakładającym zjechanie na nartach z najwyższych szczytów świata. Dziewiątą edycję festiwalu zakończy pokaz filmu „Like a Wolf”, opowiadającego o skialpinistce Kit DesLauries, która zjechała na nartach z najwyższych szczytów wszystkich kontynentów.

W ramach cyklu Cinemarzenie w kinie „Marzenie” wyświetlony zostanie film „Gra o wszystko”. Jest to reżyserski debiut jednego z najlepszych amerykańskich scenarzystów, Aarona Sorkina. Ta oparta na faktach historia przedstawia historię byłej narciarki Molly Bloom, która założyła w USA najbardziej ekskluzywny, a przy tym nielegalny klub pokerowy. Jej książka opisująca te wydarzenia stała się w Stanach Zjednoczonych prawdziwym bestsellerem. Początek projekcji o godz. 16.