Tarnów awansował o blisko 50 miejsc RANKING - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Tarnów awansował o blisko 50 miejsc RANKING

W opublikowanym przez Ministerstwo Finansów rankingu najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce, Tarnów uplasował się w gronie 2478 samorządów na 325. miejscu z kwotą 1804.66 zł wpływów podatkowych na jednego mieszkańca. W poprzednim roku nasze miasto znalazło się w tym zestawieniu na 374. pozycji z sumą 1671.18 zł. W rankingu po raz kolejny triumfowała gmina Kleszczów w województwie łódzkim - blisko 32 tys. złotych na głowę mieszkańca. Na drugim biegunie znalazła się podlaska gmina Przytuły, gdzie podatki przyniosły niewiele ponad 390 złotych na mieszkańca.

W rankingu pod uwagę wzięto dane o dochodach podatkowych gmin za 2016 rok (według stanu na 30 czerwca 2017 roku). Pierwsze miejsce Kleszczowa nie jest absolutnie niespodzianką. Jest to efekt wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej, na terenie gminy zlokalizowane są bowiem Kopalnia Węgla Kamiennego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym, Elektrownia Bełchatów.

Na drugim miejscu wśród najzamożniejszych gmin uplasowała się Rząśnia (województwo łódzkie) – 8.634 zł, w pierwszej trójce znalazła się dolnośląska gmina Kobierzyce – 5.808 zł. Wśród najbogatszych są także: Mielnik (podlaskie) – 5.793 zł, Jerzmanowa (dolnośląskie) – 5.753 zł oraz Rewal (zachodniopomorskie) – 5.741 zł.

Wśród gmin o najniższych przychodach, oprócz Przytuł znalazły się: Potok Górny (lubelskie) – 417 zł, Turośl (podlaskie) – 453 zł oraz Rościszewo (mazowieckie) – 463 zł. W sumie w dziewięciu gminach dochody z podatków nie przekroczyły 500 złotych na osobę. Cztery lata wcześniej było ich sześćdziesiąt cztery, a w poprzednim roku jedenaście.

Warto dodać, że w tegorocznym zestawieniu za Tarnowem znalazły się m.in. Skawina, Lublin, Malbork, Dębica, Koszalin, Nowy Sącz, Szczecin, Częstochowa, Bydgoszcz, Kielce czy Białystok.