TCKP wyróżnione, Tarnów nagrodzony - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

TCKP wyróżnione, Tarnów nagrodzony

Tarnów Liderem Małopolski 2008. Taki tytuł nasze miasto otrzymało za stworzenie i działalność Tarnowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego. Przyznała go kapituła Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Wręczenie nagrody odbyło się w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Konkurs „Lider Małopolski” organizowany jest od 8 lat. Wyróżnia najważniejsze przedsięwzięcia społeczne, inwestycje infrastrukturalne i firmy z Małopolski. W podsumowaniu ubiegłorocznych działań doceniono TCKP.
Placówka jest połączeniem współczesnej techniki z oświatą i edukacją. Zajmuje się organizacją i prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla uczniów i słuchaczy szkół średnich oraz doskonaleniem nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Od 1996 roku, w ramach szkolnictwa szerokoprofilowego, realizuje blok edukacyjny – od technologii poprzez rysunek techniczny do metrologii, zajęć na obrabiarkach CNC i elementach automatyki.TKCP organizuje seminaria poświęcone problemom techno-dydaktycznym oraz bierze udział w sympozjach i międzynarodowych targach. Ma akredytację ośrodka egzaminacyjnego oraz przygotowanie do realizacji programów przekwalifikowania bezrobotnych i osób zagrożonych utratą zatrudnienia. Współpracuje z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w pracach nad przygotowaniem wymagań i opisem kwalifikacji do zewnętrznych egzaminów z nauki zawodu, a jest też przedstawicielem Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
W ubiegłym roku w placówce przeprowadzona została kompleksowa modernizacja. W efekcie powstał segment administracyjno-konferencyjny z salami dydaktycznymi oraz nowoczesne pracownie. Prace kosztowały ponad 4 miliony złotych, a wyposażenie – kolejne 2 miliony. Pieniądze zostały przekazane z budżetu miasta. W ciągu roku szkolnego zajęcia z praktycznej nauki zawodu zdobywa tu ok. 1200 uczniów.