Projekty romskie - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Projekty romskie

17 czerwca br. w Urzędzie Miasta Tarnowa odbyło się szkolenie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - „Projekty na rzecz społeczności romskiej”, którego organizatorem był Referat ds. Środków Pomocowych w Wydziale Strategii, Samodzielne stanowisko ds. organizacji pozarządowych w UMT oraz Władza Wdrażająca Programy Europejskie.

W szkoleniu udział wzięli pracownicy urzędu miasta oraz przedstawiciele m.in. Komendy Miejskiej Policji, Muzeum Okręgowego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Starostwa Powiatowego, Powiatowego Urzędu Pracy oraz przedstawiciele społeczności romskiej. Celem było zdobycie wiedzy na temat sposobu uzyskania wsparcia finansowego z programu. Uczestników szkolenia powitała Dorota Skrzyniarz – Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa, która wyraziła radość z licznego udziału i jednocześnie życzyła, aby zdobyta podczas szkolenie wiedza, przełożyła się opracowanie projektu dla wspomnianej społeczności zamieszkującej w Tarnowie.
W trakcie szkolenia słuchacze otrzymali informacje na temat projektów na rzecz społeczności romskiej, w szczególności dotyczące typów zadań możliwych do realizacji, wymagań wobec Wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie, zasad przygotowania wniosku aplikacyjnego oraz o kwalifikowalności wydatków.
Projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Poddziałanie 1.3.1 mogą uzyskać, w ramach trwającego naboru wniosków, dofinansowanie na działania z zakresu zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej i zdrowia, których realizacja przyczyni się do aktywizacji społeczno-zawodowej społeczności romskiej oraz ułatwi członkom tej społeczności wyjście z trudnej sytuacji i odnalezienie się na otwartym rynku pracy. Instytucją realizującą powyższe poddziałanie jest Władza Wdrażająca Programy Europejskie. Na realizację projektów w ramach tegorocznego konkursu dostępna jest kwota 12 mln złotych. Minimalna wartość projektu wynosi 30 tys. złotych.