Nowa siedziba Centrum Dialogu inauguruje działalność - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Nowa siedziba Centrum Dialogu inauguruje działalność

Tarnowskie Centrum Dialogu, które powstało dzięki środkom z funduszy norweskich, budżetu państwa i Tarnowa zostało oficjalnie otwarte. Mieści się w odrestaurowanym byłym tzw. Pałacu Ślubów przy ulicy Gumniskiej 30.

centrum dialogu

Centrum Dialogu działa od 2023 roku, ale dopiero teraz mogło się przenieść do swojej docelowej siedziby (wcześniej mieściło się przy ulicy Wałowej 10). Przez rok Centrum zorganizowało kilka inicjatyw adresowanych do tarnowian, np.  Program Tarnowskiej Akademii Młodych Liderów, Hackathon Tarnów – Do It Yourself, czy spotkania z mieszkańcami osiedli. Powstała także strona internetowa dialog.tarnow.pl, która ma sprzyjać wymianie poglądów i udostępnianiu informacji o procesach obywatelskich i aktualnej pracy zespołów doradczych prezydenta.  Opracowano także Białą Księgę Dialogu, analizującą prawo lokalne i mechanizmy prowadzenia konsultacji społecznych.

- Pośpiesznie inwestujemy, budujemy, zarabiamy, tworzymy. W tym pędzie do doskonałości z trudem zauważamy człowieka i to, co myśli. TCD jest miejscem, w którym mieszkańcy Tarnowa mają głos. Mogą działać i zmieniać swoje najbliższe otoczenie – miasto. W dialogu chcemy zapraszać do wielotematycznej debaty, dzielić się wiedzą, spotykać ze sobą różnorodne środowiska, zapobiegać wykluczeniom, dawać głos różnorodności, tradycję łączyć z przyszłością – mówi zastępczyni prezydenta Agnieszka Kawa, współtworząca Centrum. Jak podkreśla, Centrum Dialogu jest miejscem spotkań, edukacji na temat miasta czy w końcu punktem, gdzie ciekawe projekty będą mogły uzyskać wsparcie w ich dalszej realizacji. Jest to również przestrzeń idealna na wystawy.

Były Pałac Ślubów, który jest wpisany do rejestru zabytków,  został gruntownie wyremontowany. Zakres obejmował prace konserwatorskie, roboty budowlane, sanitarne i elektryczne. Wykonano renowację zabytkowej stolarki okiennej, drzwiowej, boazerii i parkietu oraz nowe instalacje sanitarne i elektryczne.

Teren wokół budynku na nowo zagospodarowano: m.in. jest nowe ogrodzenie, drogi dojazdowe wraz z wjazdem i parkingiem. Wyremontowano też dojście od ulicy Gumniskiej, nawierzchnie tarasów i schodów, a cały obiekt jest iluminowany.

Koszt robót wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 4,6 miliona złotych.

Dawna siedziba Urzędu Stanu Cywilnego to neogotycki pałacyk fabrykancki, który zarówno kształtem jak i architektonicznym wystrojem bliski jest bardzo popularnym u nas w drugiej połowie XIX i w początkach XX wieku kreacjom architektonicznym w duchu „gotyku” angielskiego w jego romantycznym wydaniu. O początkach, a nawet późniejszych losach pałacyku-willi przy ulicy Gumniskiej niewiele wiemy. Domyślamy się tylko, że zbudowano go około 1880 roku dla J. Goldmana, właściciela znajdującej się do niedawna opodal kaflarni. Zaprojektował go przypuszczalnie Karol Polityński (1846-1887), jeden z najwybitniejszych architektów Tarnowa drugiej połowy XIX wieku.

(mt)