Meandry autyzmu - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Meandry autyzmu

Do 21 grudnia potrwa organizowany w mieście po raz drugi Tarnowski Tydzień Autyzmu. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę możliwie szerokiego grona osób na autyzm jako zaburzenie rozwojowe dzieci, ujawniające się zwykle w pierwszych latach ich życia.

W tym roku w przygotowanie tygodnia odbywającego się pod hasłem „Meandy autyzmu” zaangażowało się więcej partnerów. Popagowaniem wiedzy na temat autyzmu poza Urzędem Miasta zajmuje się także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz przedszkola i szkoły z terenu miasta. - W trakcie Tarnowskiego Tygodnia Autyzmu rodzice, nauczyciele, terapeuci będą mogli wziąć udział w licznych konsultacjach ze specjalistami i warsztatach, a najmłodsi uczestnicy aktywnie spędzą czas podczas zajęć ruchowych – opowiada Katarzyna Dajtrowska, prezes Fundacji Motyle, jednego z głównych organizatorów tarnowskiego tygodnia autyzmu. W programie są m.in. spotkania z specjalistami, konsultacje medyczne i psychologiczne czy warsztaty specjalistyczne.

Przypomnijmy, że autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. U jego podstaw leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby nim dotknięte mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. W Polsce co roku diagnozuje się coraz większą liczbę dzieci z autyzmem.

Szczegółowy program:

PROGRAM_tydzien_autyzmu (1) (1).pdf 719,30 kB

Informacji na temat problemu autyzmu można zasięgnąć na przykład w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie ul. Brodzińskiego 14, telefon: 14 655 99 95.

(ah)