Jerzy Zgłobica zwyciężył w quizie niepodległościowym - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Jerzy Zgłobica zwyciężył w quizie niepodległościowym

Blisko czterdzieści osób spróbowało swych sił w quizie niepodległościowym, będącym jednym z punktów Pikniku Niepodległościowego, odbywającego się dzisiaj na tarnowskim rynku. Jego uczestnicy musieli odpowiedzieć na dwadzieścia dziewięć pytań. Najlepiej poradził sobie z nimi Jerzy Zgłobica.

Uczestnicy testu musieli m.in. odpowiedzieć, jak nazywał się działacz ludowy, trzykrotny premier II Rzeczypospolitej, gdzie w Tarnowie znajduje się Rondo Niepodległości, jaką nazwę nosiła do 1921 roku obecna ulica Piłsudskiego, kim był Tadeusz Tertil, czy jak żartobliwie nazywali Józefa Piłsudskiego żołnierze Legionów Polskich. – Test nie był specjalnie trudny, choć muszę się przyznać, że też popełniłem kilka błędów, m.in. podałem złą datę odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza. Uważam, że takie inicjatywy pozwalające pokazać historię Tarnowa i regionu są bardzo fajne, bo aktywizują ludzi i zmuszają do tego, żeby czasami coś przeczytać i dowiedzieć się o Tarnowie – mówi zwycięzca quizu niepodległościowego, Jerzy Zgłobica.

Jerzy Zgłobica udzielił dwudziestu pięciu poprawnych odpowiedzi, pomylił się więc jedynie cztery razy. Niewiele gorsze od niego okazały się od niego zdobywczynie kolejnych dwóch miejsc: Aleksandra Chliszcz i Kinga Rzepka, zdobywając odpowiednio dwadzieścia cztery i dwadzieścia trzy punkty. Oprócz trójki laureatów wyróżniono także: Annę Dychtoń – 22 pkt. oraz Daniela Kajmowicza, Ryszarda Zyzaka, Jakuba Miterę i Jakuba Labaka – po 21 pkt.

Chcesz sprawdzić, jak wypadłbyś w quizie niepodległościowym? Zestaw pytań i klucz odpowiedzi do pobrania poniżej.

quiz.pdf 263,76 kB

Odpowiedzi.pdf 90,52 kB