Druga wigilia dla osób samotnych - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Druga wigilia dla osób samotnych

- W naszej tradycji oczywiste jest to, że myśląc o świętach, myślimy o drugim człowieku. Dzisiejsze spotkanie to zaproszenie do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – powiedział Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, rozpoczynając dziś, 24 grudnia, drugą Tarnowską Wigilię dla Osób Samotnych. Świąteczne spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 3, gromadząc  przy wspólnym stole blisko sto osób.

Jasełka przypominające noc Bożego Narodzenia i krótki koncert kolęd przygotowały dzieci z Przedszkola Publicznego nr 31. Do wspólnego kolędowania zaprosiły także  wychowanki Pałacu Młodzieży w Tarnowie wywołując wzruszenie na twarzach uczestników. – Tajemnica Bożego Narodzenia dokonała się w rodzinie czyli we wspólnocie. Wspólnota jest miejscem obecności Pana Boga, jesteśmy przekonani, że jest także dziś tutaj z nami – podkreślał biskup Wiesław Lechowicz, udzielając zebranym błogosławieństwa. Następnie nastąpił moment składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem.

Wśród uczestników były osoby, które w spotkaniu uczestniczyły już w ubiegłym roku. – W ubiegłym roku też byłem, to przecież nic złego być samotnym, czasem po prostu życie się tak układa. Miło jest te rodzinne święta spędzić z innymi samotnymi, jak widać jest nas sporo w Tarnowie. – podkreślał Eugeniusz Pytel, którego dzieci mieszkają za granicą. Niektórzy przyszli po raz pierwszy – Razem z córką jesteśmy same, nie mamy rodziny,  to jedyna okazja żeby móc poczuć choćby namiastkę świątecznej atmosfery. Jest choinka, kolędy i wspólnota, o której mówił ksiądz biskup – to właśnie atmosfera jaką pamiętam z mojego dzieciństwa – mówiła Zyta Jarmułak.

Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Tarnowa. Przy organizacji miejskiej wigilii dla osób samotnych pracowało prawie stu wolontariuszy z Fundacji Centrum Wolontariatu "Empatia" działającego przy ZSEO. Współorganizatorem jest także Zespół Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Tarnowie.

zobacz galerię zdjęć

(ah)