Projekt Tajsa w BWA - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Projekt Tajsa w BWA

Tajsa to wyjątkowa wystawa realizowana w przestrzeni Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz w jego okolicach. Dedykowana jest społecznościom romskim na świecie. Inspirując się bogatą i różnorodną kulturą romską, zapraszamy do aktywności oraz do spotkań w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni galerii, gdzie rozmawiamy o kształcie współczesnego świata i o wyzwaniach, które przed nami rzuca.

Czwartek 24 kwietnia, godz. 18, BWA, wstęp wolny

Gregory Kowalski, Historia Cyganki, 1992

pokaz filmu oraz rozmowa z Angeliką Kuźniak, autorką opowieści reporterskiej Papusza (2013)

HistoriaCyganki to film o cygańskiej poetce Bronisławie Wajs zwanej Papuszą. Czarno-biały dokument o jej życiu i twórczości. W filmie wypowiadają się m.in. Papusza, Jerzy Ficowski, Janina Zielińska, Władysław Wajs oraz Zdzisław Morawski Edward Dębicki.

Angelika Kuźniak - autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009) i Papusza (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Aktualnie pracuje nad książką o życiu i twórczości Zofii Stryjeńskiej.

Film Papusza w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze będzie pokazywany w ramach 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej http://www.tarnowskanagrodafilmowa.pl/

Piątek 25 kwietnia, godz. 18, BWA, wstęp wolny

Władysław Ślesicki, Zanim opadną liście, 1964

pokaz filmu oraz dyskusja z Adamem Bartoszem

Władysław Ślesicki - (1927-2008) był jednym z najwybitniejszych reżyserów filmów dokumentalnych. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Początkowo pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych realizując filmy dokumentalne, z których wiele wyróżniono nagrodami w kraju i zagranicą. Na dwupłytowym albumie znalazło się 17 z 23 dokumentów reżysera. Trzy kolejne NInA wydała już wcześniej na DVD „Czarna seria”; są to wczesne filmy nakręcone z Kazimierzem Karabaszem: „Gdzie diabeł mówi dobranoc”, „Ludzie z pustego obszaru” i „Dzień bez słońca”.

Zanim opadną liście (1964) to dokumentalna ballada o Cyganach uznawana za jedno z najbardziej niezwykłych dokonań polskiej dokumentalistyki filmowej.

Adam Bartosz, absolwent etnologii UJ, muzeolog. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie (1980-2012). Autor wystaw muzealnych i publikacji na temat Żydów i Romów (pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona historii i kulturze Romów w tarnowskim Muzeum Etnograficznym) oraz kultury tradycyjnej regionu Małopolski. Pomysłodawca i realizator projektów związanych z promocją mniejszości: Galicjaner Sztetl, Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Wykładowca na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (kierunek – romologia), trzykrotny stypendysta rządu USA.

O projekcie Tajsa

8 kwietnia – 25 maja 2014

Wystawa dedykowana społecznościom romskim na świecie

Z udziałem (w kolejności występowania):

Magdalena Burdzyńska, Jola Więcław, Katarzyna Górowska, Krzysztof Gil, Małgorzata Mirga-Tas, Marta Kotlarska (Martushka Fromeast), Knockoutdesign , Kaja Gliwa, Katarzyna Szumska, Zbigniew Szumski, Stach Szumski / Szum, Karolina Freino, Marian Misiak, Paweł Kulczyńsk, Paweł Szroniak, Paulina Plizga, Lászlo Moholy-Nagy, Paweł Mościcki, Monika Weychert-Waluszko, Gregory Kowalski, Angelika Kuźniak, Adam Bartosz, Delaine Le Bas, Aleksandar Petrović, Katarzyna Leszczyńska, ZetPety (Natalia Siódmak, Marcin Ryczkowski), Jasmine Dellal, Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Kate Ryan, Maria Konopnicka (Lena Rogowska, Asia Bordowa), Timea Junghaus, Monika Konieczna, Ewelina Ciszewska.

Lista nazwisk uzupełniana jest na bieżąco

Tajsato wyjątkowa wystawa realizowana w przestrzeni Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz w jego okolicach. Dedykowana jest społecznościom romskim na świecie.

Kuratorki, redaktorki publikacji: Katarzyna Roj i Joanna Synowiec

Opieka merytoryczna: Natalia Gancarz i Adam Bartosz / Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Projekty graficzne: Kaja Gliwa

Scenografia: Knockoutdesign

Wstęp wolny na wystawę i wszystkie wydarzenia towarzyszące

Przez cały czas trwania wystawy „Tajsa” przestrzeń BWA czynna wtorek-niedziela 13 – 20

*Na warsztaty obowiązują zapisy (gorowska@bwa.tarnow.pl), ilość miejsc ograniczona

Zapraszamy na ul. Narutowicza w Tarnowie, przy Wątoku, gdzie mieści się mural Stacha Tajsa, odsłonięty mieszkańcom 23 marca 2014 roku, w 50. rocznicę ostatecznego zakazu wędrowania i koczowania w Polsce.

Pełny program http://www.bwa.tarnow.pl/1,92,wystawy,tajsa---program-.html

Wydarzenie na Facebook’u https://pl-pl.facebook.com/events/1482203255336808/?ref=22

Wystawa jest realizowana w ramach projektu „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Cykl wystaw sztuki współczesnej artystów międzynarodowych odnoszący się do dziedzictwa kultury Małopolski”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Miasto Tarnów.