Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Salon Poezji - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Salon Poezji

Andrzeja Bursa - „Za dużo pustych spojrzeń wdeptanych tu w ciszę.

13 kwietnia, godz. 11.00

Teatr im. Ludwika Solskiego, Mała Scena

Poezję Andrzeja Bursy czytają: Kinga Piąty i Ireneusz Pastuszak

Muzyka: Tomasz Boruch (gitara)

Prowadzenie: Sylwia Smoleń i Tadeusz Trytek

Zapraszają: Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego i Teatr im. Ludwika Solskiego

Andrzej Bursa - ur. 21 III 1932 w Krakowie, zm. 15 XI 1957. Poeta, prozaik, dramaturg i dziennikarz, należał do tzw. pokolenia "Współczesności", zaliczany do kręgu poetów wyklętych.  Uznany za wyraziciela rozterek i niepokojów swego pokolenia; w liryce poszukiwanie prawdy o człowieku, postawa buntu przeciwko stosunkom międzyludzkim opartym na przemocy i zakłamaniu, kontestacja rzeczywistości politycznej, obsesja śmierci, prowokacje estetyczne i moralne. Autor m.in. poematu „Luiza”. Działalność literacka poety trwała krótko, bo zaledwie 3 lata. Zmarł nagle w wieku 25 lat wskutek wrodzonego niedorozwoju aorty.

W trakcie spotkania usłyszymy takie utwory jak: Fiński nóż, Do Juliusza Słowackiego, Hamlet, Rzeźnia, Zbrodnia w pomorskim miasteczku, Języki obce, Scena balkonowa, Mroźny wieczór, Poeta, Miłość i in.

Salon organizowany jest w ramach projektu MBP „Salony Poezji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.