Dwoje na K2 - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Dwoje na K2

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie  „Dwoje na K2", które odbędzie się 21 lutego o godz. 19.00

W programie spotkanie z Dariuszem Załuskim oraz projekcja filmu „Jeden z najlepszych filmów górskich jaki kiedykolwiek powstał”.

Dwoje na K2. Ralf Dujmovits i Gerlinde Kaltenbrunner wraz z 4 innych wspinaczy walczą z tą trudną górą. Gerlinde, Maxut i Wasilij osiągnęli już 13 z 14 ośmiotysięczników, K2 jest ostatnia. Ale dla Gerlinde i Ralfa ta wyprawa to nie tylko wspinaczka. Są zakochaną w sobie parą, a uczucie to dla nich otwarcie na nowy wymiary wspinaczki ... Czy Gerlinde uda się wejść na K2? Czy Ralf wejdzie razem z nią? Czym jest miłość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa? To bez wątpienia jeden z lepszych filmów górskich jakie powstały.
Film „Dwoje na K2" zdobył w 2013 r. na XVI Vertical Fstival w Moskwie - GRAND PRIX.

Przygodę z filmem górskim Dariusz Załuski rozpoczął od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997. Obecnie ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wiele czołowych polskich i zagranicznych himalaistów. Jego film dokumentujący wyprawę Anny Czerwińskiej na Lhotse Przypadki pani Ani (2001) zdobył wyróżnienia na wielu festiwalach filmów górskich w i został zakwalifikowany do finału "Banff World Tour", podobnie jak jego kolejny film Ciao Martina (2004), którego motywem przewodnim są relacje między wspinaczem Simone Moro i jego kilkuletnią córką. Za film Annapurna na lekko (2008), dokumentujący polską wyprawę na Annapurnę, w której brał udział m.in. Piotr Pustelnik i Piotr Morawski, otrzymał nagrodę na VI Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie oraz nagrodę za najlepszy film górski na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver 2009.

Dariusz Załuski - polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, absolwent Politechniki Warszawskiej, Autor zdjęć, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Członek Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.

W 1989 wspólnie z Pawłem Józefowiczem dokonał pierwszego wejścia na Hagshu (6300 m) w Himalajach. W 1993 wspólnie z Jerzym Natkańskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. Również z Jerzym Natkańskim wszedł w 1990 na Aconcagua (6960 m) w Andach, w 1995 na Kilimandżaro (5895 m) w Afryce oraz w 1997 na McKinley (6194 m) w Ameryce Północnej.

Uczestniczył w kilkunastu polskich wyprawach w Himalaje i Karakorum, w tym w siedmiu zimowych. W 1997 wspólnie z Jerzym Natkańskim zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m). W 2000 wspólnie z Ryszardem Pawłowskim i Eugeniuszem Chomczykiem wszedł na Czo Oju (8201 m), rok później wspólnie z Anną Czerwińską zdobył Lhotse (8516 m). W 2006 brał udział w kilkunastoosobowej wyprawie Falvit Everest Expedition 2006. Jej celem było odtworzenie drogi, którą po raz pierwszy zdobyto Mount Everest w 1953. Wyprawa zakończyła się zdobyciem szczytu przez Dariusza Załuskiego, Martynę Wojciechowską oraz kilku innych członków ekipy, w tym trzech Polaków i trzech Szerpów. W 2011 w ramach międzynarodowej wyprawy, w skład której wchodziła m.in. Gerlinde Kaltenbrunner, zdobył (jako dziewiąty Polak) szczyt K2 (8611 m). Rok później wspólnie z Robertem Szymczakiem i Wojciechem Kukuczką po raz drugi zdobył Mount Everest (8848 m)

źródło: Wikipedia

Centrum Sztuki Mościce

Spotkanie z cyklu „Za horyzont domu"