Bliskie spotkania z chemią w ZST - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Bliskie spotkania z chemią w ZST

W tarnowskim Zespole Szkół Technicznych odbyła się czwarta już sesja popularnonaukowa „Bliskie spotkania z chemią”. Uczniowie klas chemicznych, technicy analitycy oraz technolodzy chemiczni mieli okazję wysłuchać wykładów zaproszonych gości z Grupy Azoty, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie oraz Politechniki Rzeszowskiej. Tematyka prelekcji dotyczyła technologii materiałów, energetyki wiatrowej, ekologii, smogu, zanieczyszczeń wody oraz wykorzystania związków fluoru w medycynie.

O tworzywach sztucznych powstających w Grupie Azoty opowiadał kierownik Laboratorium Tworzyw Sztucznych, Józef Jasnosz. Młodzież miała okazję poznać tajniki procesu technologicznego, produkty, a także zakres ich wykorzystania i zastosowania oraz perspektywy rozwoju tego sektora produkcji.

Kolejny wykładowca, dyrektor Instytutu Politechnicznego tarnowskiej PWSZ, Sebastian Bielecki udowodnił, że badania naukowe to często fascynujący proces poszukiwania przyczyn zjawisk dziwnych i z pozoru niewytłumaczalnych, takich jak na przykład spontaniczne pękanie szkła hartowanego.

Wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego - Oddział w Tarnowie, Stanisław Oczkowicz przedstawił z kolei różnorodne aspekty energetyki wiatrowej - mity i fakty związane z pozyskiwaniem energii z wiatru, rachunek ekonomiczny z tym związany, a wszystko w kontekście roli odnawialnych źródeł energii we współczesnym świecie.

Kolejne wykłady podejmowały tematykę zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Związany z Grupą Azoty, PWSZ i Zespołem Szkół Technicznych, Marek Chyc omówił jakość powietrza atmosferycznego ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn i skutków powstawania smogu w wyniku tzw.  niskiej emisji. Adam Masłoń z Politechniki Rzeszowskiej opowiedział natomiast o nowych zanieczyszczeniach w środowisku wodnym.

Pierwszą część sesji zakończyła prelekcja wykładowcy PWSZ, wieloletniego pracownika Grupy Azoty, a od kilku lat nauczyciela ZST, Jerzego Noska „Związki fluoroorganiczne w medycynie i rolnictwie”.

W drugiej części sesji uczestnicy mieli okazję obejrzeć efektowny pokaz doświadczeń chemicznych „Kolorowy świat chemii” (Wstrząśnięty błękit, Zegar jodowy, Światła drogowe, Reakcja złoto-niebieska, Wulkan chemiczny, Gejzer, Świetliki, Duch w kolbie, Chemiczne jojo, Chemiczna tęcza, Wielka piana) przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych pod kierunkiem nauczycieli chemii.