TARNÓW / Sport / Aktualności sportowe / Michał Derus Międzynarodowym Mistrzem Niemiec

Michał Derus Międzynarodowym Mistrzem Niemiec

W dniach 14 – 16 czerwca na stadionie Friedrich-Ludwig-Jahn Stadium w Berlinie odbyły się 35 Międzynarodowe Mistrzostwa Niemiec. W zawodach tych wystartował Michał Derus.

Sprinter Tarnowskiego START-u, mimo że już kiedyś startował na arenach sportu niepełnosprawnych, pojechał do Berlina jako zawodnik nowy. Wynikało to z faktu, iż podczas klasyfikacji sportowo – medycznej, której był poddany w Wielkiej Brytanii przed igrzyskami paraolimpijskimi w Pekinie nie została przyznana mu międzynarodowa klasa startowa, która dopuszcza zawodnika do rywalizacji w zawodach dla sportowców niepełnosprawnych. Cierpliwość się jednak opłaciła. Brak klasy nie zniechęcił zawodnika do dalszego uprawiania sportu i przez cały ten czas rozwijał się on i rywalizował z zawodnikami zdrowymi, trenując w Klubie Uczelnianym AZS PWSZ Tarnów pod okiem trenera Piotra Kuczka. Po paraolimpiadzie w Londynie Międzynarodowa Federacja Paraolimpijska (IPC) zmieniła przepisy klasyfikacji i Michał ponownie został poddany badaniu. Na klasyfikacji sportowo – medycznej, która odbyła się przed zawodami w Berlinie, Michałowi została przyznana na stałe klasa T47 i teraz już nic nie stoi na przeszkodzie jego dalszej kariery na arenach sportu niepełnosprawnych.

Derus

W Berlinie Michał wystartował w biegach sprinterskich na dwóch dystansach i już w pierwszym swoim starcie udowodnił, że będzie zawodnikiem liczącym się na arenach międzynarodowych. Na dystansie 100 metrów Michał nie dał żadnych szans swoim rywalom. Z czasem 10,91 sekundy był najlepszym zawodnikiem w stawce. W pokonanym polu pozostawił zawodnika z Brazylii oraz kolegę z kadry Polski, których czasy były poniżej 11 sekund. Uzyskany przez tarnowskiego zawodnika czas jest jednocześnie najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie w klasie T46 i T47.

Drugą konkurencją, w której rywalizował Michał był bieg na 200m. Po przepięknej, bardzo zaciętej oraz wyrównanej walce, z czasem 22,94 sekundy, tarnowski sprinter zajął ostatecznie trzecie miejsce tracąc do zwycięzcy tego biegu tylko 0,19 sekundy a do drugiego na mecie zawodnika zaledwie 0,11 sekundy. Tym samym do złotego krążka Michał dorzucił jeszcze brązowy medal.

Uzyskane przez tarnowskiego sprintera wyniki sprawiły, że natychmiast został powołany do reprezentacji Polski, która niedługo po Mistrzostwach Polski, które odbędą się w ostatni weekend w Słubicach, wyjeżdża na zgrupowanie do Bydgoszczy, gdzie będzie się przygotowywać do Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Osób Niepełnosprawnych, które z kolei odbędą się w sierpniu we francuskim Lyonie.

Znaczniki

Archiwalne