TARNÓW / Miasto / Dla mieszkańca / Informacje drogowe / Wróciły prace na Placu Kazimierza

Wróciły prace na Placu Kazimierza

Firma, prowadząca remont placu Kazimierza, wróciła na plac budowy. Prace zostały przerwane po tym, jak pod powierzchnią odkryto ślady przeszłości Tarnowa.

Remont placu Kazimierza to element bardzo poważnego i kosztownego projektu „Nowe przestrzenie zdarzeń”, który zakłada restaurację całej tarnowskiej Starówki. Jest prowadzona etapami. Gdy zakończyły się prace na ulicy Kapitulnej, tarnowska firma Anko, przystąpiła do remontu placu Kazimierza.

Jednak po zdjęciu nawierzchni placu i rozkopaniu terenu, ekipa natrafiła na pamiątki z przeszłości miasta. To pozostałości kramów kupieckich, fragmenty studni i warsztatu kowalskiego. Prace zostały wstrzymane, a teren przekazano archeologom, którzy zinwentaryzowali znalezione obiekty. Część z nich trafi do tarnowskiego muzeum. Wyniki badań rzuciły nowe światło na tę część centrum Tarnowa.

Na plac Kazimierza wróciły już ekipy remontowe, które starają się jak najlepiej wykorzystać sprzyjającą aurę. Przed wykonawcą sporo zadań – trzeba wykonać podbudowę dróg i chodników, przeprowadzić remont kanalizacji opadowej i wymienić pokrywy studni teletechnicznych. Następnie, na jezdni, której powierzchnia to ponad tysiąc metrów kwadratowych, zostanie ułożona granitowa kostka, a 368 metrów kwadratowych chodnika zyska nową, kamienną nawierzchnię.

Korzystając z remontu nawierzchni właściciele kamienicy znajdującej się na rogu ulic Katedralnej i Wałowej zdecydowali się wykonać izolację budynku. Po zakończeniu tych prac, rozpocznie się restauracja Katedralnej. Tam, z czarnego granitu, zostanie odtworzony zarys Bramy Krakowskiej.

Koszt prac na placu Kazimierza oraz na ulicy Katedralnej to około 3 milionów złotych.