TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Poradnia poszerza ofertę dla dzieci

Poradnia poszerza ofertę dla dzieci

Poradnia poszerza ofertę dla dzieci

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy ul. Kochanowskiego doczekała się kolejnych gabinetów. Mowa o gabinecie terapii integracji sensorycznej i gabinecie terapii logopedycznej, w których odbywać się będą zajęcia wspomagające rozwój najmłodszych. Ich oficjalne otwarcie odbyło się dzisiaj, 6 grudnia. Dzień ten jest nie bez znaczenia, ponieważ dokładnie pięć lat temu poradnia uruchomiła swój pierwszy gabinet.

Rozmowa z Edytą Grudnicką-Urban, zastępcą dyrektora Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie

 

Dzieci z Tarnowa i subregionu tarnowskiego otrzymały wyjątkowy prezent od świętego Mikołaja – nowe gabinety. Jakie zajęcia się tam będą odbywać?

Grudzień to czas, kiedy cieplej i serdeczniej myślimy o wszystkich. Nasza poradnia przy ulicy Jana Kochanowskiego trzydzieści w Tarnowie podarowała w prezencie mikołajowym już czwarty gabinet terapii integracji sensorycznej i czwarty gabinet terapii logopedycznej. Takiej formy wsparcia wymaga coraz więcej dzieci. Stąd pojawił się pomysł poszerzenia bezpłatnej oferty. Wszystkie nasze gabinety integracji sensorycznej są wyposażone w specjalistyczny sprzęt i pomoce do stymulacji systemów zmysłowych, co w przypadku terapii dzieci z różnymi deficytami i zaburzeniami jest dobrym krokiem w stronę ich prawidłowego rozwoju. Terapia w gabinetach logopedycznych polega z kolei na kształtowaniu kompetencji komunikacyjnych dziecka z użyciem specjalistycznych pomocy. Dotyczy to zarówno terapii wad wymowy, jednego z wielu etapów diagnozy autyzmu, stymulacji narządów artykulacyjnych, jak i alternatywnych sposobów porozumiewania się (AAC) w przypadkach, gdy komunikacja werbalna nie jest możliwa. Oczywiście dysponujemy nowoczesnymi programami komputerowymi, ale też tradycyjnymi pomocami dydaktycznymi. Najważniejsze, by zajęcia były atrakcyjne i prowadzone w formie zabawy. To sprawia dzieciom największą radość.

Kto może skorzystać z bezpłatnych zajęć?

Wszystkie dzieci, którym wydano opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, mogą u nas korzystać z zajęć za darmo. Tak zwane „wczesne” jest kompleksową formą pomocy skierowaną do dzieci z deficytem rozwoju i niepełną sprawnością oraz ich rodziców. Zajęcia odbywają się często przez wiele lat, aż do osiągnięcia przez dziecko gotowości szkolnej. Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować nieprawidłowości w funkcjonowaniu i szybko rozpocząć terapię. W naszej poradni nie ma kolejek. Od momentu zapisania się na zajęcia do rozpoczęcia terapii upływa zaledwie kilka dni. Ściśle współpracujemy z rodzicami, aby efekty terapii były szybciej osiągalne. Zależy nam na pracy z dzieckiem w warunkach domowych. Każdy rodzic otrzymuje wsparcie i fachowe porady.

Nowe gabinety to również szersza oferta poradni.

Nowe sale terapeutyczne powstały w odpowiedzi na potrzeby dzieci oraz duże zainteresowanie terapią integracji sensorycznej. Zwiększając ilość gabinetów terapeutycznych sprawiamy, że terapia będzie łatwiej dostępna, co w przypadku oczekiwań efektywności jest bardzo istotne. Dostosowujemy się do oczekiwań rodziców, wydłużyliśmy godziny pracy, jesteśmy dostępni zarówno wcześnie rano, jak i wieczorem. Nowe gabinety to również więcej bezpłatnych zajęć logorytmiki dla dzieci w różnym wieku.

Na czym polegają zajęcia logorytmiki?

Jest to forma terapii, którą bardzo lubią nasi podopieczni. W czteroosobowych grupach dzieci bawią się, nawiązują relacje rówieśnicze, kształtują umiejętności komunikacyjne i z pomocą logopedy utrwalają prawidłowe wzorce mówienia. Ogromną radość sprawiają dzieciom zajęcia muzyczne z wykorzystaniem „magicznego dywanu”, czyli podłogi interaktywnej. Co ważne, logorytmika u nas jest całkowicie bezpłatna.

W jaki sposób można się zapisać na zajęcia?

Wystarczy skontaktować się z naszym sekretariatem czynnym w dni robocze od godziny 7.00 do 19.00.  Na wszelkie pytania odpowiemy też telefonicznie pod numerem 14 639 09 09.

Przygotowują się państwo również do trzyletniego programu adresowanego do dzieci i współfinansowanego przez Unię Europejską. Na czym on będzie polegał?

Projekt nosi tytuł „Dobry krok w lepsze jutro”, choć wśród naszych pracowników funkcjonuje jako „poradnia mobilna”. Dużo czasu spędzimy w drodze. Nasi nauczyciele, lekarze i terapeuci przez trzy lata będą odwiedzać dzieci z niepełną sprawnością w ich domach. Chcemy pomóc głównie najmłodszym z terenu Tarnowa, a także dzieciom z powiatów: tarnowskiego i dąbrowskiego. Najkrócej, będzie to wielospecjalistyczna terapia dzieci oraz wsparcie psychologiczne dla rodziców. Zamierzamy pomóc w ten sposób 150 dzieciom z różnoraką niepełną sprawnością w wieku od zera do siedmiu lat.

Dziękuję za rozmowę.

Znaczniki

Archiwalne