TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Uczniowie tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych, wolontariusze Fundacji AntySchematy 2, studenci judaistyki i uczniowie szkoły Reut z Jerozolimy wspólnie inwentaryzują macewy na Cmentarzu Żydowskim w Tarnowie. - Każdego dnia kilkanaście osób przewija się przez cmentarz i pyta o groby przodków. Tarnowianom należy się pamięć, powinniśmy wiedzieć, kto został tu pochowany - mówi Tomasz Malec, prezes fundacji i pomysłodawca przedsięwzięcia.

 

 

W najnowszym wydaniu „Polityki” można znaleźć dwa obszerne teksty o Tarnowie. W prestiżowym reporterskim cyklu „Na własne oczy” ukazała się fotorelacja z ubiegłorocznego Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów, a rubryka „Ludzie i style” poświęcona jest tarnowianinowi, Marcinowi Dzieńskiemu, mistrzowi świata we wspinaczce na czas.

 

Synoptycy z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzegają przed burzami z gradem, których można się dziś, 21 lipca, spodziewać w całej Małopolsce.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie trwają prace remontowe. Po ich zakończeniu, mieszcząca się dotychczas na pierwszym piętrze biblioteka przeniesiona zostanie na parter, w dawnej bibliotece miejsce znajdzie natomiast sala historyczna oraz Izba Pamięci Historii Szkoły.

W przyszły czwartek, 27 lipca, sprzed siedziby Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wyruszy 18. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Tabor przybliża romskie tradycje, wędrowne życie i muzykę. Jego uczestnicy odwiedzają również miejsca zagłady pobratymców, zamordowanych w czasie II wojny światowej. - To może budzić kontrowersje - z jednej strony groby, pamięć, modlitwa, z drugiej – taniec i muzyka, ale w kulturze romskiej tańczy się dla zmarłego, dla duszy. Rozpacz od radości oddziela bardzo wąska granica - mówi Adam Bartosz, który od początku organizuje tabory.

 

Biskup tarnowski Andrzej Jeż podziękował prezydentowi Tarnowa, Romanowi Ciepieli, za pomoc w przygotowaniu uroczystości koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która odbyła się 4 czerwca. - Uprzejmie proszę o przyjęcie serdecznego podziękowania za życzliwą i pełną zaangażowania pomoc – napisał biskup tarnowski w piśmie, przekazanym prezydentowi  miasta.

 

Sobotni wieczór na tarnowskim Rynku zapisze się pod znakiem kubańskich rytmów. W ramach wydarzeń odbywających się na „Wyspie Wilkonia” 22 lipca i 30 sierpnia od godz. 20:00 odbywać się będą salsoteki.  

W tym roku na tarnowskich placach zabaw zaplanowano montaż sprzętu za ponad 300 tys. złotych. Nowe atrakcje pojawią się m.in. na placach przy ul. Zgody, ul. Skowronków, ul. Bitwy pod Monte Cassino, ul. Ogrodowej. Z niektórych można już korzystać, np. z labiryntu na Rynku czy stołów do gry w szachy w Parku Strzeleckim.

Według prognoz synoptyków temperatura w Tarnowie może dziś przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Na Rynku i na Placu Sobieskiego staną kurtyny wodne, pod którymi mieszkańcy będą mogli znaleźć ochłodę.

 

Najbliższa sobota zapowiada się bardzo interesująco dla tarnowskich miłośników broni i to zarówno tej współczesnej, jak i historycznej. Na terenach strzelnicy Ligi Obrony Kraju przy ul. Krzyskiej 17 odbędzie się bowiem III Tarnowski Piknik Strzelecki. W czasie jego trwania będzie można m.in. postrzelać z legendarnego AK 47 czy zobaczyć pistolet Parabellum P08. Najmłodsi będą mogli spróbować przejść przez „pole minowe”, a dla wygłodniałych organizatorzy przygotują coś do przekąszenia z grilla.

Znaczniki

Archiwalne