TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Ponad 20 tysięcy osób, w tym głównie uczniów i nauczycieli wzięło udział w trwającym trzy lata miejskim projekcie edukacyjnym „Narodowe Święto Niepodległości”. W ten sposób Tarnów przygotowywał się do świętowania tegorocznej, setnej rocznicy odzyskania niepodległości. - Ten projekt przynosi wspaniałe owoce, bo naszą powinnością jest dobrze znać historię - podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

 

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza w piątek, 8 listopada na pokaz filmów dokumentalnych na temat I wojny światowej w Małopolsce Wschodniej. Zobaczyć będzie można trzy filmy w reżyserii Marka Kołdrasa: „Łowczówek 14”, Operacja 15” oraz „Niepodległość 18”.

Na placu magazynowym PUK przy ul. Komunalnej w Tarnowie prowadzony jest właśnie recykling gruzu. – Odzyskiwanie gruzu zlecamy w miarę potrzeb, średnio raz w roku – mówi Piotr Zieliński, kierownik składowiska w PUK. – Koszt tej operacji to około 50 tys. zł. Realizuje je firma zewnętrzna, bowiem nam nie opłacałby się zakup specjalistycznego i co za tym idzie bardzo drogiego sprzętu.

W piątek, 2 listopada, Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie uruchomi dodatkowe linie specjalne „C1”, „C2” oraz „C5”, kursujące do cmentarzy w Krzyżu, Mościcach i Klikowej. Autobusy pozostałych linii kursować będą w tym dniu według rozkładu jazdy na dni robocze.

Ostatnim akcentem pierwszego dnia obchodów Święta Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe” Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym, była gala odbywająca się w hali widowiskowo-sportowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej.

1 grudnia, zgodnie z zapowiedziami, Park Strzelecki zostanie udostępniony mieszkańcom. Gotowe będą alejki parkowe, przy których staną nowe ławki, kosze na śmieci i latarnie.

 

Na tarnowskim rynku odsłonięty został dzisiaj pomnik burmistrza Tarnowa w latach 1907-1923, Tadeusza Tertila. Pomnik powstał z inicjatywy Rady Osiedla „Starówka”, a jego twórcą jest kielecki artysta, Arkadiusz Latos.

Po tegorocznym – odbywającym się dokładnie w setną rocznicę pamiętnych wydarzeń – Święcie Miasta „Tarnów - Pierwsze Niepodległe" pozostanie kilka trwałych pamiątek. Jedną z nich jest tablica - Ściana Pamięci, poświęcona uczestnikom lokalnego zrywu niepodległościowego sprzed stu lat, która ufundowana została ze zbiórki publicznej wśród mieszkańców Tarnowa i okolic.

Podczas odbywającej się dzisiaj w ratuszu wspólnej, uroczystej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego ogłoszone zostały wyniki dwunastej już edycji konkursu o nagrodę im. Tadeusza Tertila na pracę dyplomową o tematyce związanej z Tarnowem lub powiatem tarnowskim.

100 miejsc pracy i nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej „Mechaniczne” to wynik podpisanej dzisiaj przez Tarnowski Klaster Przemysłowy S.A. umowy sprzedaży nieruchomości dla firmy Plastiwell International S.A. W obecności prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli, prezes zarządu firmy Marcin Wysocki, nabył nieruchomości o łącznej powierzchni 1,89 ha, gdzie już za kilka miesięcy rozpocznie się budowa zakładu.

 

Znaczniki

Archiwalne