TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / „Za horyzont domu" w CSM - „Bieg dla pokoju"

„Za horyzont domu" w CSM - „Bieg dla pokoju"

Piotr Kuryło opowie o zachowaniach ludzi, których spotkał na swej drodze, spotkaniach ze zwierzętami, walką z trudnymi warunkami atmosferycznymi, bezdrożami i tym co było dla niego najcięższe - samotnością i tęsknotą za domem.

Piotr Kuryło urodził się 24.07.1972r. w Augustowie. Od urodzenia mieszka w małej wiosce na Podlasiu. Zawsze interesował się sportem. Uprawiał boks i kung - fu. Ukończył Zasadniczą Szkołę Górniczą w Jastrzębiu Zdroju. Służbę wojskową pełnił w wojskach powietrzno - desantowych w Krakowie, po czym wrócił do rodzinnej wsi, gdzie został Sołtysem na 4 lata. Bieganiem zajął się po trzydziestce. W 8 lat ukończył ponad 50 klasycznych maratonów i reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w biegach 24 h.

Sukcesy to: pierwsze miejsce w biegu 12h w Rudzie Śląskiej i drugie w biegu z Aten do Sparty 246km w 2007r. Samotnie przebiegł Europe wzdłuż i w szerz. Na koniec przygody z bieganiem postanowił obiec Ziemię co zajęło cały rok. Swój wyczyn zadedykował światu: w imię pokoju.

7 sierpnia 2010 Piotr Kuryło wystartował w samotny ostatni swój maraton dookoła ziemi. W Europie przebiegł Polskę, Niemcy, skrawek Holandii, Belgię, Francję, Hiszpanię, Portugalię. Z Lizbony przeleciał samolotem do New Yorku skąd ruszył na zachód przez stany New York, New Jersej, Pensylwanie, West Virginia, Ohio, Indianę, Ilinois, Missouri, Oklahome, Teksas, New Mexico, Arizonę, Kalifornię. Z San Fransisco przeleciał samolotem do Władywostoku skąd rozpoczął najcięższy i najdłuższy etap. Przebiegł przez Syberię mijając Bajkał, dalej zahaczył o Kazachstan przebiegł południowy Ural skąd skierował się do Moskwy. Po Rosji pokonał Łotwę i Litwę i po przebiegnięciu około 20tys. km 6 sierpnia 2011 roku zakończył swój bieg na rynku w Augustowie. W czasie rocznej wyprawy zużył 15 par butów i korzystał z 7 różnych wózków na których ciągnął swój ekwipunek.

W 2012 r. zdobył KOLOSA (najważniejsza nagroda podróżnicza w Polsce) w kategorii wyczyn roku, nagrodę dziennikarzy za wyjątkową dzielność i determinację, pokazanie innym, że „niemożliwe staje się możliwe” oraz za dystans do siebie i poczucie humoru, a także nagrodę publiczności .

www.biegdlapokoju.pl

Centrum Sztuki Mościce

Ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów

22 czerwca 2012 r., godz. 18.00 Sala Kameralna

Wstęp wolny

Informacje Kasa CSM, tel. 14 633 46 04

www.mck.tarnow.pl

Wystawa czynna od 22.06.2012 do 31.07.2012

poniedziałek - piątek w godz. 10.00 - 20.00
sobota - niedziela w godz. 15.00. - 20.00

Wstęp wolny. Zapraszamy

Archiwalne