TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / „Heroiny” ostatnia premiera sezonu w Teatrze Solskiego w Tarnowie

„Heroiny” ostatnia premiera sezonu w Teatrze Solskiego w Tarnowie

„Heroiny” ostatnia premiera sezonu w Teatrze Solskiego w Tarnowie

Przed nami ostatnia premiera w sezonie pod hasłem „Kobiety o kobietach”. „Heroiny” to tragikomiczny spektakl muzyczny na podstawie autorskiego tekstu reżyserki Agaty Biziuk, napisanego specjalnie dla tarnowskiej sceny z okazji 100 rocznicy nadania kobietom praw wyborczych w Polsce.

Świętując tę datę warto pochylić się nad tematem praw kobiet, które na długo przed 1918 r. walczyły o swoje miejsce na kartach historii. Między innymi o nich mówi spektakl – o kobietach, które wybudowały fundamenty praw i na przekór opresyjnym czasom stawały naprzeciw uprzedzeniom, nadużyciom, stereotypom. Okazuje się, że problemy współczesnych kobiet, jak i państwa, nie tak bardzo odbiegają od trosk szlachetnych heroin i ich czasów. Spektakl w przewrotny sposób oddaje głos takim bohaterkom jak: Królowa Jadwiga, Bona Sforza czy Anna Jagiellonka. Historię przecież tworzyli nie tylko herosi, ale również one – Heroiny. Prapremiera odbędzie się 17 czerwca o godz. 20.00. Spektakl będzie również grany  22 czerwca o godz. 20:00 i 23 czerwca o godz. 20:30. Zapraszamy serdecznie!

Agata Biziuk – reżyserka i dramatopisarka pochodząca z Białegostoku. Założycielka nieformalnej grupy „Avis”. Do tej pory stworzyła wiele docenianych i nagradzanych w całej Polsce spektakli m.in. „Kukułka” (Teatr Wytwórnia Warszawa), „Horror Vacui” (Teatr Nowy w Łodzi), „Medium Rzeczy Pospolitych” (Teatr Krypta Szczecin), „Dr@cula. Vagina dentata” oraz „Konstelacje” (Teatr Polski w Poznaniu), „Wariat i Zakonnica” (Teatr Rozrywki w Chorzowie), „Shakespear” ( Teatr Dramatyczny w Białymstoku), „Opowieści o zwyczajnym Szaleństwie”, „Dom Widzących Ducha” (Teatr im. St.I. Witkiewicza Zakopane), „Kalina” (Teatr Nowy w Poznaniu).

Agata Biziuk realizuje zwykle przedstawienia oparte na własnych tekstach lub dokonuje daleko posuniętych adaptacji. Jej spektakle były wielokrotnie nagradzane m.in. Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawanym przez Polski Ośrodek ASSITEJ. Poza działalnością teatralną zajmuje się także działalnością filmową.

(lb)

Archiwalne