Juniorki Pałacu w półfinałach koszykarskich Mistrzostw Polski - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Juniorki Pałacu w półfinałach koszykarskich Mistrzostw Polski

Prowadzona przez trenera Pawła Michalika drużyna koszykarek MKS Pałac Młodzieży Tarnów zajęła drugie miejsce w rozgrywanym w Gdańsku ćwierćfinałowym turnieju Mistrzostw Polski juniorek. Tym samym tarnowianki zapewniły sobie awans do półfinałów, które rozegrane zostaną w połowie kwietnia. Losowanie grup półfinałowych odbędzie się jutro.

W pierwszym meczu nasz zespół zmierzył się z gospodyniami turnieju, Szkołą Gortata Politechniką Gdańską. W 4 min gdańszczanki prowadziły 8-0, na początku 7 min było natomiast 19-2. Chwilę później tarnowianki zdobyły pierwsze punkty z gry; akcję 2+1 przeprowadziła Magdalena Maksymowicz. Końcówka pierwszej kwarty była już wyrównana i odsłona ta zakończyła się dwunastopunktową wygraną koszykarek z Gdańska. W drugiej kwarcie pierwsze punkty zdobyła Magdalena Maksymowicz (23-13 w 11 min), ale w 16 min gospodynie wygrywały 40-13. Dwie minuty później za trzy punkty trafiła Weronika Węglarz i było 40-20, a do przerwy gdańszczanki prowadziły 43-20.

Pierwsze minuty po zmianie stron przyniosły wyrównaną grę. Tarnowianki zmniejszyły nawet nieco dystans i w 26 min po rzucie Magdaleny Maksymowicz przegrywały 31-50. Końcówka kwarty należała jednak do przeciwniczek i po trzydziestu minutach było 61-33 dla Szkoły Gortata Politechniki Gdańskiej. Do gospodyń należał również początek czwartej „ćwiartki”, stąd też w 35 min notowano rezultat 72-36. Kolejne siedem punktów zdobyły podopieczne trenera Pawła Michalika (72-43 w 38 min), w końcówce gdańszczanki znów powiększyły jednak rozmiary przewagi, zwyciężając 79-45 (23-11, 20-9, 18-13, 18-12).

W sobotę rywalem koszykarek Pałacu był WSTK Wschowa. Na początku czwartej minuty, po rzucie Julii Świętochowskiej tarnowianki wygrywały 12-2, trzy minuty później ich przewaga zmalała jednak do czterech punktów (13-9). W 8 min po dwóch trafieniach Klaudii Stachury i rzucie wolnym Magdaleny Maksymowicz było 18-9, a pierwsza kwarta przyniosła czteropunktowe zwycięstwo naszego zespołu. Zupełnie inny przebieg miała druga część sobotniego pojedynku. Rywalki jedyne punkty z gry zdobyły pod koniec 14 minuty, kiedy Paulina Gajek doprowadziła do stanu 30-17. Końcówkę tej kwarty zespół trenera Pawła Michalika wygrał 15-1 i do przerwy prowadził 45-18.

W 22 min po „trójce” Julii Świętochowskiej na tablicy pojawił się wynik 51-18, a w 26 min Klaudia Stachura dwukrotnie trafiając z linii rzutów wolnych doprowadziła do rezultatu 60-21. W końcówce kwarty trafiały z kolei tylko zawodniczki WSTK i przed ostatnią odsłoną notowano wynik 60-29 dla MKS PM. Po niespełna pięciu minutach gry w czwartej kwarcie było już 74-29, w 38 min tarnowianki wygrywały natomiast 82-30. Ostatecznie mecz zakończył się ich zwycięstwem 84-36 (19-15, 26-3, 15-11, 24-7).

Niedzielny pojedynek MKS PM Tarnów z MLKS-MOS Rzeszów decydował o tym, która z tych drużyn zajmie drugie miejsce w turnieju i obok gospodyń uzyska prawo gry w półfinałach. Spotkanie rozpoczęło się od rzutu za trzy punkty, wybranej najlepszą w całym turnieju zawodniczką Pałacu, Magdaleny Maksymowicz.  W czwartej minucie po „trójce” Oliwii Węglarz było 8-2, ale rzeszowianki szybko zmniejszyły straty do dwóch punktów (8-6 w 4 min). W dalszych fragmentach pierwszej kwarty oba zespoły zagrały bardzo nieskutecznie, stąd też odsłona ta zakończyła się wynikiem 12-10 dla Pałacu. Jeszcze mniej punktów padło w drugiej „ćwiartce”. Rozpoczęła się ona po myśli ekipy z Rzeszowa, która w 12 min prowadziła 14-12, a minutę później 16-13. W 16 min Oliwia Węglarz wyprowadziła jednak Pałac na prowadzenie 18-17. W końcówce tej części meczu cztery punkty rzuciła jeszcze Julia Świętochowska i do przerwy było 22-17 dla Pałacu.

Po dwóch minutach gry po przerwie, nasz zespół wygrywał jeszcze tylko 26-20, na niespełna 80 sekund przed końcem trzeciej kwarty, po trafieniu Weroniki Węglarz, było już jednak 44-20. W ostatnich fragmentach tej odsłony rzeszowianki zdobyły sześć punktów i po trzydziestu minutach przegrywały 26-44. W 38 min na tablicy widniał wynik 52-34, rzut za trzy punkty Oliwii Węglarz, dwa trafienia Martyny Kolbusz oraz akcja Klaudii Stachury, spowodowały jednak, że mecz zakończył się wynikiem 61-35 (12-10, 10-7, 22-9, 17-9) dla zespołu trenera Pawła Michalika.

MKS PM: Magdalena Maksymowicz 43, Weronika Węglarz 29, Julia Świętochowska 28, Oliwia Węglarz 26, Klaudia Stachura 17, Julia Węglarz 17, Magdalena Kuraś 14, Martyna Kolbusz 9, Gabriela Ramian 4, Emilia Bartoszek 3.

fot. fb MKS PM Tarnów - sekcja koszykówki kobiet