Do półfinału jeden krok - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Do półfinału jeden krok

Siatkarki Grupy Azoty PWSZ Tarnów bardzo udanie zapoczątkowały rywalizację w play-offach. W dwóch pierwszych spotkaniach ćwierćfinałowych, występujące przed swoją publicznością tarnowianki dwukrotnie pokonały Uni Opole i od awansu do półfinału dzieli je już tylko jedna wygrana. Trzeci i ewentualnie czwarty mecz (gra się do trzech zwycięstw) rozegrane zostaną podczas najbliższego weekendu w Opolu.

W pierwszym secie sobotniego spotkania, do stanu 4-4, żadnej z drużyn nie udało się wypracować przewagi większej niż jednopunktowa. Po dwóch akcjach Magdaleny Pytel zrobiło się jednak 6-4, a chwilę później po ataku Magdaleny Szabó było 8-5. Kolejne fragmenty tej odsłony również należały do podopiecznych trenera Michała Betlei. Po „kiwce” Joanny Sikorskiej na tablicy pojawił się wynik 11-7, atak tej zawodniczki z drugiej linii powiększył przewagę gospodyń do pięciu punktów (13-8), a po akcji Magdaleny Szabó nasz zespół prowadził 15-9. Opolanki zmniejszyły wprawdzie straty do trzech punktów (15-12), punktowy blok Pauliny Bałdygi spowodował jednak, że na tablicy pojawił się rezultat 17-12. Kolejny blok – tym razem w wykonaniu Klaudii Grzelak – doprowadził do stanu 21-15. Po wygranej przez Joannę Pacak walce na siatce, rywalki raz jeszcze zmniejszyły straty do trzech „oczek” (22-19), końcówka seta należała jednak do gospodyń, dla których ostatni punkt zdobyła Magdalena Pytel.

Druga partia rozpoczęła się od prowadzenia gospodyń 4-1 (po bloku Joanny Sikorskiej). Po dwóch błędach naszych siatkarek zrobiło się co prawda 4-3, autowy atak jednej z opolanek spowodował jednak, że Grupa Azoty PWSZ prowadziła 10-4. Chwilę później z przechodzącej piłki zaatakowała Magdalena Szabó i było 12-5, po akcji Joanny Sikorskiej przewaga ekipy trenera Michała Betlei wzrosła natomiast do ośmiu punktów (17-9). W odpowiedzi trzy punkty zdobyły przyjezdne (17-12 po długiej wymianie piłek zakończonej atakiem Dominiki Witowskiej), a kolejne akcje przynosiły zdobycz punktową raz jednej, raz drugiej drużynie. Taki scenariusz obowiązywał do wyniku 22-17. Rywalizacja w tym secie zakończyła się po dwóch blokach i ataku z przechodzącej piłki, Magdaleny Pytel.

W trzeci set, tarnowianki weszły jeszcze lepiej niż w drugi, po ataku Joanny Sikorskiej prowadziły bowiem 5-1. Zablokowana próba Magdaleny Pytel zmniejszyła wprawdzie ich przewagę do dwóch „oczek” (6-4), szybko jednak zrobiło się 9-4. Opolanki zmniejszyły dystans do trzech punktów (10-7), dwa punktowe bloki naszych siatkarek oraz ataki Joanny Sikorskiej i Magdaleny Szabó, pozwoliły jednak tarnowiankom na doprowadzenie do wyniku 14-7. Po akcji Ilony Gierak było 15-11, zablokowany atak tej zawodniczki spowodował jednak, że podopieczne trenera Michała Betlei powiększyły przewagę do ośmiu punktów (20-12). Punktowa zagrywka Pauliny Bałdygi, pozwoliła im na doprowadzenie do stanu 24-14. Pierwszego setbola tarnowianki jeszcze nie wykorzystały, rywalizację w pierwszym meczu zakończył natomiast atak Magdaleny Szabó.

Grupa Azoty PWSZ Tarnów – Uni Opole 3-0 (25-20, 25-17, 25-15). Grupa Azoty PWSZ: Magdalena Szabó, Magdalena Pytel, Magdalena Jurczyk, Joanna Sikorska, Paulina Bałdyga, Klaudia Grzelak, Aleksandra Guzikiewicz-Kielar (libero). MVP meczu: Magdalena Pytel.

***

Początek drugiego meczu przebiegał pod znakiem wyrównanej gry (7-6), po ataku z drugiej linii Joanny Sikorskiej oraz blokach Magdaleny Jurczyk i Pauliny Bałdygi, było jednak 10-6. Dwie z rzędu akcje Joanny Sikorskiej spowodowały, że przewaga naszego zespołu wzrosła do sześciu „oczek” (13-7), a po kolejnym bloku tarnowskiej rozgrywającej było 19-11. W tym momencie w grze tarnowskiej drużyny nastąpił całkowity przestój. Po obitym przez Ilonę Gierak bloku tarnowskiej drużyny na tablicy pojawił się wynik 19-17, chwilę potem Weronika Sobiczewska punktową zagrywką doprowadziła do remisu 20-20. Końcówka seta należała jednak do siatkarek Grupy Azoty PWSZ, które po dwóch atakach Joanny Sikorskiej oraz dwóch skutecznych blokach objęły prowadzenie w spotkaniu.

Zupełnie inny przebieg miała rywalizacja w drugim secie niedzielnego pojedynku. Po asie serwisowym Marty Ciesiulewicz, opolanki prowadziły 7-1. Przy stanie 5-10 przyjezdne znów zdobyły pięć punktów z rzędu i po zablokowanym ataku Magdaleny Szabó zrobiło się 5-15. W dalszych fragmentach tej partii, tarnowianki miały spore problemy z przyjęciem zagrywki siatkarek z Opola i odsłona ta zakończyła się ich zdecydowaną porażką.

W trzecim secie, po autowym ataku Marty Ciesiulewicz, było 5-2, ale po zablokowanym przez Ilonę Gierak zbiciu Magdaleny Pytel zrobiło się 6-6. Akcje Magdaleny Szabó i Magdaleny Pytel oraz podwójny blok tarnowianek, spowodowały, że na tablicy pojawił się rezultat 10-6. Po okresie wyrównanej gry (14-10) znów uwidoczniła się przewaga gospodyń i po kolejnym punktowym bloku Magdaleny Pytel i Pauliny Bałdygi było 20-11. Od stanu 22-13, tarnowianki zdobyły trzy punkty z rzędu, kończąc rywalizację w tej partii po błędzie przyjezdnych.

W ostatnim, jak się później okazało, secie niedzielnej konfrontacji, po ataku Dominiki Witowskiej było 3-2. Dwa punktowe ataki Magdaleny Szabó pozwoliły jednak tarnowiankom na doprowadzenie do rezultatu 6-2. Atak Marty Ciesiulewicz spowodował, że przewaga naszych siatkarek zmalała do dwóch „oczek” (10-8). Kolejne sześć punktów zdobyły jednak podopieczne trenera Michała Betlei i po akcji Joanny Sikorskiej prowadziły 16-8. Chwilę później as serwisowy tej zawodniczki doprowadził do wyniku 19-9, a po ataku w antenkę Klaudii Grzelak było 19-12. Oscylującą w granicach siedmiu punktów przewagę tarnowianki utrzymały do końca seta, zakończonego autowym atakiem Marty Ciesiulewicz.

Grupa Azoty PWSZ Tarnów – Uni Opole 3-1 (25-21, 12-25, 25-13, 25-18). Grupa Azoty PWSZ: Magdalena Szabó, Magdalena Pytel, Magdalena Jurczyk, Joanna Sikorska, Paulina Bałdyga, Klaudia Grzelak, Aleksandra Guzikiewicz-Kielar (libero). MVP meczu: Paulina Bałdyga.