Zapowiedzi weekendowe - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Zapowiedzi weekendowe

Rajd pojazdów zabytkowych, koncert gitarowy w amfiteatrze, wystawa interaktywna dla dzieci, mecz pierwszej ligi piłki nożnej kobiet – to tylko niektóre nasze propozycje na nadchodzący weekend.

PIĄTEK

Weekend dobrze rozpocząć w teatrze. Na scenie underground „Solskiego” o godz. 19 zostanie zaprezentowany spektakl „Blackbird” Davida Harrowera. Przedstawienie opowiada o zakazanej miłości, stawia pytania dotyczące seksualności i tożsamości.  W kameralnej sztuce wystąpią Matylda Baczyńska i Ireneusz Pastuszak. To historia spotkania 27-letniej Uny i 55- letniego Raya, których piętnaście lat wcześniej połączyło uczucie.

SOBOTA

W hali Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Krupniczej odbędzie się XI Ogólnopolski Memoriał Zbigniewa Barnasia w piłce ręcznej młodziczek o Puchar Prezydenta Tarnowa. W turnieju uczestniczyć będzie sześć zespołów, a „siódemka” MKS Pałac Młodzieży MPEC Tarnów swoje mecze rozgrywać będzie o godz. 9.30, 11.15, 13, 14.45 i 16.30. Na godz. 18.30 zaplanowane jest spotkanie pomiędzy oldbojkami Tarnowa a juniorkami MKS PM MPEC Tarnów.

Miłośników starych aut ucieszy z pewnością informacja o odbywającym się w naszym mieście VII Tarnowskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych, będącym drugą rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. O godz. 11 uczestniczący w nim kierowcy startować będą w odbywającej się na ul. Starodąbrowskiej próbie sportowej, godzinę później na ul. Wałowej odbędzie się prezentacja pojazdów oraz konkurs elegancji.

O godz. 17 rozpoczną się domowe spotkania obu naszych drużyn występujących w czwartej lidze piłki nożnej. Na boisku przy ul. Bandrowskiego Tarnovia zmierzy się z Dunajcem Zakliczyn, w meczu na Stadionie Miejskim w Tarnowie-Mościcach rywalem Unii Tarnów będzie natomiast GKS Drwinia.

Również o godz. 17 rozlegnie się pierwszy gwizdek na stadionie przy ul. Warsztatowej. W spotkaniu piłkarskiej klasy okręgowej, Metal Tarnów zagra z LUKS-em Wola Radłowska.

W tarnowskim amfiteatrze wystąpi Krzysztof Pełech & Robert Horna Duo. Zaprezentują kombinację oryginalnych aranżacji w stylu samby, bossa-nowy, tanga oraz improwizowanych smooth-jazzowych klimatów. W programie zespołu znajdują się m.in. znane kompozycje Pata Metheny’ego, Keitha Jarretta i Astora Piazzolli o godz. 19.

O tej samej porze zaplanowano koncert tarnowskiego chóru Puellae Orantes, który będzie promował swój najnowszy album „Missa Pro Patria”. Wydarzenie odbędzie się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Chór pod przewodnictwem ks. Władysława Pachoty wystąpi wraz z orkiestrą Sinfonia Galicya. Tym ostatnim dyrygować będzie Alexander Humala.

O godz. 19 w tarnowskim teatrze zostanie zaprezentowany publiczności spektakl „Piaskownica/Pierwszy raz”. Bohaterowie „Piaskownicy” i „Pierwszego razu” należą do pokolenia dwudziesto-, trzydziestolatków, którzy nie radzą sobie z dojrzałością, starają się uniknąć odpowiedzialności i samodzielności, marzą o stałych związkach, bojąc się jednocześnie uczuciowego zaangażowania. Autor obydwu tekstów, Michał Walczak – współtwórca kultowego warszawskiego kabaretu Pożar w Burdelu, opowiada o trudnych relacjach międzyludzkich z dystansem i poczuciem humoru.

NIEDZIELA

Na boisku w Tarnowie-Krzyżu rozegrany zostanie pojedynek o punkty w piłkarskiej klasie „B”. Tarnowska Iskra zmierzy się w nim z Alfą Siedliska.

W przedostatnim w tym sezonie meczu przed własną publicznością pierwszoligowe piłkarki Tarnovii zagrają z Wandą Kraków. Początek spotkania na stadionie przy ul. Bandrowskiego o godz. 15.

Przedstawienie „Piaskownica/Pierwszy raz” będzie grane również w niedzielny wieczór. Początek spektaklu o godz. 19.

W ciągu weekendu zachęcamy do odwiedzenia tarnowskich instytucji kultury. W Centrum Sztuki Mościce do 6 czerwca można oglądać wystawę „Polski street art”. W Polsce ta dziedzina sztuki kojarzona jest głównie z Banksym, a okazuje się, że mamy spore grono jego naśladowców. Polscy artyści są obecnie w światowej czołówce twórców sztuki ulicznej, a ich dzieła są doceniane za granicą.

To już ostatnia okazja, by zobaczyć wystawę „Ekspansja” w Tarnowskim Centrum Kultury. Do 25 maja prezentowane są tam prace dyplomowe studentów Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie. W ramach wystawy można zobaczyć projekty identyfikacji graficznych i wydawnictw, a także prace skupiające się wokół produktów codziennego użytku, animacje i plakaty.

Najmłodsi tarnowianie mogą wziąć udział w wystawie interaktywnej „Life”. To ekspozycja, której tematem jest anatomia człowieka, ale obejmuje ona także zagadnienia z szeroko pojętej biologii. Interaktywne urządzenia sprawiają, że zwiedzający mogą poczuć się jak prawdziwi naukowcy – badacze, posługujący się nowoczesnymi narzędziami nauki i techniki. Dzięki prezentowanym urządzeniom, modelom, mikroskopom zobaczą to, czego nie widać gołym okiem. Zwiedzanie indywidualne rozpoczyna się od godz. 15, grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt z Centrum Sztuki Mościce.

(sm,ww)