Z taksówkarzami o postojach i drogach

Podczas spotkania z przedstawicielami Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie swój głos do dyskusji na temat zmian w organizacji ruchu w rejonie starówki wnieśli tarnowscy taksówkarze.

Proponowana przez ZDiK zmiana lokalizacji postoju taxi, dotychczas funkcjonującego na ul. Targowej, nie zyskała aprobaty przedstawicieli taksówkarskich korporacji zaproszonych do udziału konsultacjach. Ich zdaniem należy uwzględnić potrzeby i przyzwyczajenia tarnowian korzystających z tego postoju, a takim przyzwyczajeniem jest np. korzystanie z taksówki po większych zakupach na Burku. Gdyby postój został przesunięty wyżej, w pobliże ul. Krakowskiej i Wałowej, potencjalni pasażerowie taksówek musieliby pokonywać znaczne różnice wysokości terenu, co osobom starszym, według oceny taksówkarzy, sprawia spore trudności. Dotychczasowe usytuowanie postoju na ulicy Targowej taksówkarze uznali za optymalne, podczas spotkania zapadła więc wiążąca już decyzja, że zostanie utrzymany w dotychczasowym miejscu.

Taksówkarze apelowali również o umożliwienie im dojazdu do ulic wykluczonych z ogólnego ruchu pojazdów, w szczególności ul. Krótkiej, Żydowskiej, Świętego Ducha. Postulowano ponadto poszerzenie postojów dla taksówek na ulicy Krakowskiej.

Przedstawiciele ZDiK ocenili, że obydwa postulaty są możliwe do realizacji stąd też niebawem należy spodziewać się zmian organizacji ruchu pozwalających wprowadzić w życie te propozycje środowiska taksówkarskiego.

Uczestnicy spotkania zapoznani zostali też z realizowanym już w mieście projektem Inteligentnych Systemów Transportowych i postępem inwestycji w ramach działań rewitalizacyjnych na starówce. Taksówkarze przekazali również ZDiK sporo spostrzeżeń i uwag na temat organizacji ruchu w innych rejonach miasta, wskazali m.in. miejsca wymagające ingerencji ze strony zarządców dróg - potrzebę dokonania istotnych dla kierowców usprawnień widzą między innymi na ulicach: Narutowicza, Mickiewicza czy Kasprowicza.

IK