Wspólnie o gospodarce komunalnej - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Wspólnie o gospodarce komunalnej

Jak już informowaliśmy, coraz więcej gmin w Polsce staje przed niełatwym wyzwaniem, jakim jest potrzeba zbilansowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Problem jest złożony i nie można traktować go „wycinkowo”. Nie można także nie reagować na coraz większe koszty i pojawiające się obostrzenia formalne, dlatego z inicjatywy prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli w piątek (15 lutego) w Urzędzie Miasta Tarnowa odbędzie się spotkanie władz Tarnowa z wójtami i burmistrzami okolicznych gmin.

Spotkanie będzie poświęcone problemom, z jakimi borykają się gminy w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi. Do rozmowy zaproszono włodarzy Lisiej Góry, Wierzchosławic, Żabna, Radłowa, Wojnicza, Pleśnej, Gminy Tarnów, Tuchowa i Skrzyszowa. – Chcemy wspólnie omówić potencjalne zagrożenia, z jakimi muszą borykać się gminy w tym obszarze. Rozważymy także możliwość wspólnego prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie grupy zakupowej – mówi prezydent Tarnowa.

Obserwowany wzrost kosztów ma tendencję ogólnokrajową i waha się w przedziale od kilkudziesięciu do ponad stu pięćdziesięciu procent. Tak duży wzrost cen i opłat powoduje, że konieczne jest znalezienie rozwiązania, które z jednej strony pozwoli na urealnienie poziomu dochodów i wydatków, z drugiej nie będzie nadmiernie obciążać mieszkańców. Problem ten dotyczy także Tarnowa i jego regionu. – Sytuacja, z jaką mamy do czynienia jest złożona, dyskusyjna i delikatna. Z jednej strony musimy dążyć do zbilansowania budżetów miast i gmin, z drugiej nie powinniśmy oszczędzać na jakości świadczonych usług na rzecz utrzymania czystości.Dlatego jutro pochylimy się nad tym tematem. Jestem przekonany, że wspólnie możemy wypracować jakieś rozwiązanie, które będzie korzystne dla naszego regionu – mówi prezydent Roman Ciepiela.

(lb)