O nauczycielskim strajku i oświatowych problemach - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

O nauczycielskim strajku i oświatowych problemach

Prezydent Roman Ciepiela spotkał się z prezesem zarządu tarnowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Jozefem Sadowskim i jego zastępczynią Iwoną Oleksy. Głównym tematem rozmów podczas spotkania był planowany strajk nauczycieli i problemy tarnowskiej oświaty.

Roman Ciepiela podkreślił, iż samorząd z pełnym zrozumieniem podchodzi do nauczycielskich postulatów podniesienia ich uposażeń, doceniając ich trudną i odpowiedzialną pracę, która powinna być uczciwie wynagradzana. Zaapelował do związkowców, aby – gdy dojdzie do planowanego strajku – nie ucierpieli uczniowie. Wydział Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa rozesłał do dyrektorów wszystkich miejskich placówek oświatowych prośby, aby określili system opieki nad uczniami, gdy nauczyciele wezmą udział w strajku. Z informacji, jakie nadeszły ze szkół wynika, iż wszędzie opiekę nad uczniami sprawować będą nauczyciele, którzy nie wezmą udziału w akcji protestacyjnej.

Józef Sadowski zwrócił się do prezydenta, aby władze miejskie pomyślały nad rekompensatą nauczycielom części poborów, które stracą za godziny nieprzepracowane podczas akcji strajkowej. Podkreślił, iż część samorządów w kraju, również w naszym regionie, rozważa taką możliwość i szuka formalno-prawnych rozwiązań. Prezydent Tarnowa stwierdził, iż choć obowiązujące przepisy nie przewidują takiej sytuacji, jednak zwróci się do urzędników, aby poszukali możliwości.

Podczas spotkania rozmawiano również o problemach tarnowskiej oświaty, jej finansowaniu, i niewystarczających rządowych nakładach na miejską edukację, do których miasto musi dokładać z własnego budżetu około 100 mln zł w skali roku. Poruszone zostały również sprawy związane z perturbacjami, jakie czekają szkoły w nowym roku szkolnym w związku z wygaszaniem gimnazjów i przewidywanym napływem zwiększonej liczby uczniów do szkół średnich oraz utratą pracy przez nauczycieli gimnazjalnych. Problem jest poważny, a jego skalę w mieście będzie można poznać dopiero za kilka tygodni. Roman Ciepiela zasugerował powrót do tematu, gdy opracowane będą pełne kwestionariusze potrzeb tarnowskiej oświaty.

Według dzisiejszych danych, na 65 placówek oświatowych w Tarnowie w nauczycielskim strajku nie weźmie udziału 23. W pozostałych podczas przeprowadzonych referendów za udziałem w strajku opowiedziało się od 33 do 98 procent osób biorących udział w referendach.