Nie żyje Jerzy Pertkiewicz - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Nie żyje Jerzy Pertkiewicz

Dzisiaj rano, zmarł w wieku 98 lat Honorowy Obywatel Miasta Tarnowa, pułkownik Jerzy Pertkiewicz.

Urodzonego 25 lutego 1920 roku w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim pułkownika, tarnowianie znali przede wszystkim jako żołnierza kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga"). Z polskim wojskiem związał się zaraz po maturze, kiedy to został przyjęty na przeszkolenie wojskowe w szkole podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Po rozpoczęciu akcji „Burza" trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej „Regina" w batalionie „Barbara". W 1944 roku za wkład w walkę zbrojną z okupantem został promowany przez komendanta krakowskiego okręgu AK do stopnia podporucznika

Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1979 roku obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. W latach 80. był starszym inspektorem do spraw gospodarki lekami w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie.

Od czasów nauki w gimnazjum był aktywny w harcerstwie, a w późniejszych latach w organizacjach kombatanckich. Za zasługi wojenne odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Medalem za Warszawę, Medalem Wojska (czterokrotnie) oraz Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 4 lipca, o godz. 13.00 w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie na Burku, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego go grobowca rodzinnego na Starym Cmentarzu.