Ile miasto dopłaca do śmieci? - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Ile miasto dopłaca do śmieci?

Niemal 19 milionów złotych – tyle w 2018 r. wyniosła należność za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z tytułu opłat śmieciowych do budżetu Tarnowa wpłynęło niewiele ponad 15 milionów. A to oznacza, że tylko w minionym roku do wywozu i utylizacji śmieci miasto dopłaciło prawie cztery miliony złotych.

Koszty gospodarowania odpadami rosną. Nie ma wątpliwości, że coraz droższy jest wywóz śmieci, ich segregacja czy recykling. - Mamy do czynienia ze wzrostem opłat, który nie wynika z niegospodarności miasta. Obserwowane rosnące koszty to nie efekt złej polityki obranej przez miasto, lecz obostrzeń narzuconych na gminy odgórnie. W tej kwestii wszyscy musimy wykazać się zrozumieniem – podkreśla zastępca prezydenta miasta Jadwiga Stankiewicz.

Wzrost opłat wynika m.in. ze zmian ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach czy rozporządzenia ministra środowiska, które nałożyło na gminę dodatkowe obowiązki. Ogromne koszty generują również sami mieszkańcy, którzy produkują coraz więcej śmieci. Od 2014 roku do 2018 roku liczba wytwarzanych odpadów wzrosła aż o pięć tysięcy ton. Aby nie utonąć w śmieciach, konieczne jest zatem podniesienie opłat śmieciowych. - Stoimy jako miasto przed trudnym zadaniem. Nie możemy pozwolić sobie na niewywożenie śmieci, ale nie możemy też pozwolić na destabilizację systemu gospodarki odpadami – mówi Stefan Piotrowski, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Miejskiej. Uwagę na to, że Tarnów ma mniejsze wpływy do budżetu od mieszkańców za odpady niż kwoty wydatkowane, zwróciła Regionalna Izba Obrachunkowa, opiniując uchwałę budżetową. RIO podkreśliła, że dochody i wydatki związane z systemem gospodarki odpadami winy się bilansować.

Przypomnijmy, że w Tarnowie opłata za gospodarowanie odpadami pozostaje niezmienna od 1 lipca 2014 r. i wynosi 8,50 zł od osoby miesięcznie. Dla przykładu krakowianie płacą za śmieci 18,25 zł, mieszkańcy gminy Bochnia – 17 zł, Radłowa i Lisiej Góry – 15 zł, a Wojnicza 13.5 zł.

Dodajmy, że problem potrzeby zbilansowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi dotyczy całego kraju. Wzrost kosztów, jaki obserwuje się od kilku miesięcy w tym obszarze, ma bowiem tendencję ogólnokrajową i waha się w przedziale od kilkudziesięciu do ponad stu pięćdziesięciu procent.

(ks)