Dobiega końca remont placu Kazimierza - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Dobiega końca remont placu Kazimierza

Termin zakończenia prac został ustalony na 24 maja. W tym tygodniu planowane jest rozpoczęcie II etapu modernizacji tej części miasta – remontu ulicy Katedralnej na odcinku od Kapitulnej do płyty Rynku.

Prace na placu Kazimierza rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Z uwagi na konieczność utrzymania komunikacji w ścisłym centrum, zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, czyli wymiana płyty placu oraz przebudowa części Katedralnej na odcinku od Rynku do Kapitulnej, miał być gotowy pod koniec ubiegłego roku. Jednak – z uwagi na prace archeologiczne, w efekcie których odkryto ciekawe świadectwa przeszłości dawnego miejsca targowego –  termin zakończenia robót wyznaczono na 24 maja tego roku. - Prace postępują zgodnie z planem. Oczywiście, ich przebieg jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Mam nadzieję, że uda się je zakończyć w drugim kwartale tego roku – mówi Tomasz Mróz, kierownik Działu Realizacji Inwestycji i Remontów Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

W tym tygodniu ma się rozpocząć przebudowa ulicy Katedralnej. Będzie prowadzona etapami, tak by zapewnić możliwość komunikacji. Zostanie tam wykonana nowa podbudowa pod pasem jezdnym i chodnikami, wymienione będą rury odwodnienia. Następnie firma położy nową nawierzchnię – od strony ulicy Wałowej taką samą jak na Krakowskiej. Z czarnego granitu zostanie odtworzony zarys Bramy Krakowskiej. Przebudowa obejmie prawie 775 metrów kwadratowych jezdni i ponad 580 metrów kwadratowych chodnika. Koszt prac to około 3 milionów złotych. Remont placu Kazimierza i ulicy Katedralnej to część projektu – „Nowe przestrzenie zdarzeń”. Jego kolejnym etapem będzie przebudowa płyty Rynku.

(ab)

Fot. Jezdnia na placu Kazimierza, ok. 1000 metrów kwadratowych, została wykonana z kostki granitowej. Chodnik ma nawierzchnię kamienną.